ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

אוגוסט 2013 - דולי קיפוד

דולי היא כלבת ווימראנר בת 9.  לקראת סוף החודש הגיע אלי עם בעליה, גל, בטענה שהיו מס' הקאות והיא אינה אוכלת.   מקרים כאלו נכנסים למרפאה כמעט בכל יום ונובעים מסיבות רבות.   בדר"כ , טיפול תרופתי כזה או אחר, פותר את הבעיה בתוך יממה או שתיים.

דולי חזרה אלינו כעבור יומיים משום שלא חל שיפור במצבה. בהסתכלות על בטנה נראה מייד כי קיימת נפיחות מסויימת  - לא רגילה.  בצילום רנטגן  ראינו טבעות מתכת קטנות וגוש מבוזר בתחתית הבטן.  שאלתי את גל האם דולי עברה איזשהוא ניתוח בעברה, ומה שאנחנו רואים הם תפרי מתכת איפשהו בבטן או תחת העור.  נעניתי בשלילה. אך גל ציין כי לדולי הרגל מגונה - דולי נעמדת על רגליה האחוריות ואוכלת במטבח מכל הבא לפה - כגון לחמניות הנמצאות עדיין בתוך השקיות וכו'.  מכאן שחשבנו שהטבעות הנראות בתוך הקיבה הן טבעות של שקיות נליון והגוש הבלתי ברור בתחתית הבטן  - במעי הוא משהו אחר, (שקית עם ציפוי מתכתי ? רדיד אלומניום ??)   דבר אחד היה ברור - דולי סובלת מחסימת גוף זר במעי. אחד המאפיינים לחסימה הוא הצטברות גז במעי, דבר שנראה בבירור בצילום.
חסימת גוף זר במעי היא תופעה די נפוצה ובדר"כ מתרחשת בכלבים צעירים - בגילאים שנה שנתיים.  ראינו כבר כל מיני גופים זרים - מוצצים, או חלקייהם, כדורים (מגומי, פינג פונג) ובעיקר גלעינים לסוגיהם - אפרסק, מנגו, אבוקדו קטן.

דולי הוכנסה לניתוח ומה שמצאנו בבטנה הדהים אותנו !! התמונה שראינו: אזור מעי נפוח - וחוטי מתכת מבצבצים ממנו כמו קיפוד. חדי העין יכולם להבחין בחוטי המתכת המבצבצים מהמעי    


               

לאחר פתיחה זהירה של החסימה  בחתך גדול יחסית (עקב קוצי המתכת הרבים) סילקנו את החסימה, ותפרנו בזהירות את המעי  עד סגירתו הסופית. חסימת המעי נגרמה ע"י אוסף של חוטי מתכת  קטנים  כאלה המצויים בספוגי גירוד לתנורים, או סירים , בכל מטבח ממוצע.  נראה שלדולי היה טעים עקב כל שאריות המיץ הבשרי והשומן שהצטבר בתוכו.    
מה שמדהים במקרה הזה - שלמרות שהמעי היה כולו מחורר, לא נגרם זיהום בבטן (פריטוניטיס) והמעי הצליח לבודד את הגוף הקוצני הזה מלחולל נזק עצום לכלבה.  חתך קטן בקיבה לבדוק את תכולתה -  לא נמצא דבר, גם לא אותן טבעות הנראות בצילום הרנטגן.  דולי נסגרה, וכבר אחרי יממה הרגישה מצוין וחזרה לאכול כרגיל כעבור עוד יומיים.         

 

   דולי ושירה....   ש ו ב ב ו ת  !!

  

שנה טובה לכולם,  מועדים לשמחה וגמר חתימה טובה !!