ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

על קרציות קבוצות דם וכלב בר מזל אחד

כולנו יודעים שקרציות מוצצות דם מבעלי חיים אחרים ולעיתים גם מעבירות מחלות מבעל חיים נגוע לבעל חיים אחר.  מעטים מאיתנו ראו בעל חיים, במקרה זה כלב, שהקרציות סחטו ממנו את טיפת דמו האחרונה.
עונת הקרציות מתחילה באביב (מרץ-אפריל) ומסתיימת בסתיו (אוקטובר).  לאורך העונה הקרציה הבוגרת מוצצת דם מכלב הנקרה בדרכה. הדם המזין מאפשר גידול והבשלת הביצים בגופה לפרק זמן של כ שבועיים-שלשה ולאחר מכן נופלת על הקרקע ומטילה אותם. בכל תטולה כ 10,000 ביצים מופרות. בכך משלימה הקרציה את מעגל חייה. הביצים הראשונות שהוטלו בוקעות בסוף יולי ובמהלך חודש אוגוסט ומהן בוקע השלב הראשון בחיי הקרציה: הנימפה.   הנימפות בהמוניהן מטפסות על כל כלב זמין על מנת להתבגר לקראת האביב הבא.  כך יוצא שעל כלב לא מטופל יכולות להיות קרציות בוגרות והמוני נימפות.

בנג'ו הוא כלב מדהים ביופיו ובאופיו מגזע רועה גרמני.  לבעליו לא ניתן להחזיק את הכלב ועל כן מסר את כלבו האהוב בידי קרובי משפחה שברשותם חצר.  בדיאבד התברר שחצר זו היתה מלכודת מוות לבנג'ו. בנג'ו נראה והתנהג כרגיל, אך יום אחד נמצא שוכב בחצר מתנשם בכבדות חצי מעולף. הוא הובא למרפאה במהירות.
שני דברים בלטו בבנג'ו: הראשון - מכוסה מכף רגל ועד ראש בקרציות ונימפות. השני - כשמסיטים את העפעף התחתון כלפי מטה - ניתן לראות את רקמת העפעף הפנימית (רירית, קוניוקטיבה) כשבדרך כלל ציבעה משקף את כמות הדם בגוף הכלב. כאשר ורוד מצביע על רמת דם תקינה. בנג'ו היה לבן לגמרי (אנמיה קיצונית).   לא צריך להיות חכם גדול כדי להבין מה קרה: הקרציות מצצו מבנג'ו את טיפות דמו האחרונות עד שהתמוטט.  אמנם מח העצם מייצר דם חדש כל הזמן אך אם כמות הקרציות אדירה כל כך, אין ביצור הדם כדי להתמודד עם אובדנו.

כשבועיים לפני שבנג'ו הגיע אלינו הגיעה כלבה נוספת במצב מאוד דומה למצבו של בנג'ו.  להצלתה נילקחה מנת דם מכלב אחר במרפאה אך לצערנו אפילו לא הספקנו לתת לה את המנה, היא מתה בעודה מחכה למנה.  וכאן המזל של בנג'ו.  ניתן לשמור מנת דם עד שלשה שבועות.  המנה היתה ממש ביומיים האחרונים לתוקפה, ומה שחשוב - זמינה לשימוש מיידי.
בנג'ו שכב בשקט על השולחן וקיבל את ערוי הדם במשך כ 3 שעות. בזמן הזה ריססנו אותו וחיסלנו כל קרציה שנראתה.  כמויות הקרציות (בעיקר נימפות) שנפלו ממנו היו מדהימות ובלתי נתפסות.  במהלך הערוי ובעיקר בסיומו נוכחנו שצבע הרירית בעיניו של בנג'ו חזרה להיות ורוד חלש אך לחלוטין לא לבן.  התקווה היא שהדם החדש שקיבל, יחזיק את בנג'ו בחיים עד 48 שעות על מנת שמח העצם שלו יצליח לייצר דם ולהביא להחלמתו.

לשימחתנו זה הצליח, ובנג'ו התחזק מיום ליום, השלים את חוסר הדם החמור, עד החלמתו המלאה.

שאלה שאנו נתקלים בה תמיד בעת מתן ערוי דם: מה עם קבוצות דם בכלבים ?
ידוע שבבני אדם קיימות ארבע קבוצות ראשיות: A,B,AB,O.  מבלי להכנס לפירוט מי יכול לתרום למי: כל מתן דם שלא מהקבוצה המתאימה עלול להביא לסיבוכים עד מוות.
בכלבים קיימות שתי קבוצות דם ראשיות בלבד.  ניתן לתת מנת דם ראשונה ללא בדיקת התאמה בידיעה שלא נצפה לסיבוך. יותר מכך - כשנותנים את מנת הדם כדאי לתת אותה בליווי סטרואידים על מנת למנוע  תגובה אלרגית במידה ואי התאמה תביא לתגובה חריפה. מנת דם שניה או מתן מכלב אחר  עלולה כבר להביא לתגובה חריפה מאוד עד מות הכלב אם קיימת אי התאמה לדמו הוא, ועל כן יש לתת מנה שניה רק אם נעשתה בדיקת התאמה.

שאלה נוספת שעולה(מעידה על חוסר ידע מוחלט בתחום, אך מה לעשות יש לכבד כל שאלה): האם ניתן לתת דם בין סוגים שונים של בעלי חיים ?
והתשובה פשוטה: כמובן שלא.  אי ההתאמה כל כך קיצונית כך שדם התורם יזכה לתגובה כל כך קיצונית ממערכת הדם של הניתרם, הדם יקרש בעורקים והורידים והמטופל ימות מהר מאוד.