ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

אוקטובר 2013 - כזה עוד לא ראיתי...

אחרי 23 שנים במקצוע, נדמה לך שכבר לא ניתן להפתיע אותך.  אבל זה בדיוק מה שקרה עם החתולה של אורטל.

את החתולה של אורטל פגשתי לראשונה בהיותה גורה בת  כחודש וחצי,  משלשלת כחושה אבל שמחה וחיונית.  לאחר טיפול אנטיביוטי, התייצבה והתפתחותה נמשכה כתיקנה. בסוף החודש, חזרה אלי אורטל כשהתלונה בפיה : " מיצי מטילה שתן דמי".   בתחילה עוד בדקנו אם לא מדובר בשלשול דמי, שכן זיהומים בדרכי השתן בחיות צעירות  נדירים למדי.  במהרה הבנו שאורטל צודקת, על סמך הסרום הדמי סביב איזור הבושת.   בבדיקה ידנית של ביטנה למישוש השלפוחית  זיהינו גוש קשיח במקום שבו אמורה להיות השלפוחית אך באותה מידה ניתן לחשוב שמדובר בחלקו האחורי של המעי הגס.   למעשה לא האמנו לממצא.   האם יתכן שבגורה בת 3 חדשים תמצא אבן בשלפוחית השתן ???  הצילום הוכיח זאת ללא ספק.העלנו את מיצי מידית לניתוח ומצאנו אבן גדולת מימדים התופסת את כל נפח השלפוחית.
(מי יותר גדולה? היד של נעם או מיצי ?) 


הרבה אבנים הוצאו משלפוחיות ודרכי שתן של כלבים וחתולים במרפאה.  בכולם מדובר בחיות בנות שנה ויותר ולאו דווקא באבנים גדולות ומפותחות.  אבל בגיל 3 חדשים , אבן כל כך מפותחת ??? מי יכול להאמין.מיצי עוקרה באותה הזדמנות וקיבלה טיפול אנטיביוטי.  בהמשך חייה היא תקבל מזון מיוחד למניעת ייצור אבן חדשה ונקווה שמיצי לא תייצר אבן נוספת במהלך חייה.

נשאלת השאלה איך יתכן דבר כזה ?  אין ספק שבנית האבן החלה כבר בהיותה עוברית.  יתכן גם שההפרעה המטבולית שגורמת לכליות ליצר ריכוז גבוה של קריסטלים  קיצונית אצל מיצי  וגורמת  להתרבצות חריפה של שכבות קריסטלים ליצירת אבן.   לאל פתרונים...