ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

אוקטובר 2014 - מקרה עין

עין היוצאת ממקומה, מתוך ארובת העין, אינה מקרה נדיר.   רב המקרים  מתרחשים בכלבים בעלי אף פחוס כגון פקינזים ושי-טסו.  יותר נדיר לפגוש במקרה כזה בכלב מעורב או מגזע אחר.  לא הייתי כותב על כך החודש  אילולא התרחשו שני מקרים סמוכים זה לזה הן בשיטסו והן בפקינז. 

הסיבה לרגישות שני הגזעים הללו לקפיצת העין ממקומה נובעת מכך שארובת העין בכלבים אינה עוטפת את העין במלואה כמו אצל בני אדם.   


בתמונת הגולגלות ניתן לראות משמאל את ארובות העין של גולגולת הפקינז (שלמעשה לא קיימת) לעומת ארובת העין של חתול (מימין) שכמעט סגורה לגמרי.  נדרשת מכה קטנטונת על מנת להקפיץ את העין החוצה, אל מחוץ לגבול העפעפיים..  בדר"כ באותה קלות שהעין קופצת החוצה בגזעים הללו, ניתן גם להחזירה למקומה.  רצוי מאוד להגיע מהר לוטרינר משום שסביב העין מתחילות להתנפח בצקות, שעלולות להקשות על החזרת העין למקומה. 

את אחד המקרים  נזכרתי לצלם  לצערי רק אחרי שהעין החזרה למקומה. עדיין ניתן לראות את הבצקות סביב העין. הן נעלמות תוך מס' שעות.
 


להחזיר עין בכלב שאינו מהגזעים הללו, זו משימה קשה יותר, משום ששאר הגזעים מתאפיינים בארובות עין חלקיות וכמעט יוצרות מעגל שלם.  קיימים מקרים שלא ניתן להחזיר את העין בו במקום, ואנו מהדקים את העין תחת העפעפיים. עם ירידת הבצקת מאחורי העין אחר מס' שעות, העין חוזרת למקומה, קצת סבלנות....

לצערנו, עיניים שלא ביכולתנו להחזירן למקום עלולות להסתיים בעקירתן  ממקומן באופן כירורגי.  

בעלי פקינזים ושיטסו - הזהרו ממכות ליד העין,  יש סבירות גבוהה שהעין תקפוץ החוצהעין בחוץ - גור קינג צ'ארלס קווליר