ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

אילוף הגור לעשיית צרכיו

מזל טוב, יש גור חדש בבית

מה לעשות, הצרכים מפוזרים בכל מקום והבלגן גדול. זו בעיה שתחלוף אם נקפיד על הכללים שיפורטו להלן.

ראשית דבר - חשוב שבטחונו וחוסנו הנפשי של הגור לא יפגעו ועל כן יש לשים לב:  גור שאך זה הגיע, אין להתחיל בצווים ופקודות, אך ניתן לעשות דברים מבלי שהגור יהיה בלחץ. 

בטחונו של הגור במחיצתכם נבנה במהלך הימים הראשונים לשהותו !!

יש להבדיל בין גורים שנלקחו צעירים מאוד מאמם (5-6 שב') לבין הבוגרים יותר (3חד' ואילך...) ובין אלה שבאמצע.

הגורים הצעירים מאוד  - עדיין פגיעים (בפרט עם הגעתם הביתה) ואין להפעיל עליהם לחץ בשום דרך שהיא. יש להניח עיתונים בחדר בו הם שוהים, ועם הזמן, עם התרגלות הגור לעשית צרכיו על נייר עיתון, לצמצם את שטח העיתונים  ולהניח לו לעשות את צרכיו במקום אחד, באופן מסודר.  בל נשכח שבד בבד קורים שני דברים נוספים: הגור כבר בדר"כ קיבל את החיסון הראשון אצל הוטרינר (כך שיכול לצאת החוצה בביטחון יחסי)  ושנית- בטחונו במקום החדש ובכם כמטפלים עולה מאוד.   עם התבגרותו של הגור, הוא למעשה עובר לקבוצת הגיל שבה ניתן להתחיל להטיל עליו מגבלות ולעזור לו להבין את הנדרש ממנו. בשלב הזה כדאי כבר להוציא את הגור החוצה בכל פעם שמתעורר משנתו.  להיות החוץ בין 5-10 דק' ולחזירו פנימה.  יש סיכוי טוב שגם בגיל צעיר הוא יתפוס את הענין.

גורים שהגיעו בוגרים יחסית - (3חד' +) - לאחר מס' ימי התאקלמות, נראה שבטחונם של גורים אלה גבוה מאוד, הם בדרך כלל גם מחוסנים כבר בחיסון השני או השלישי כך שיציאתם החוצה בטוחה יחסית. לגורים אלה אנו ממליצים על 4 כללים:

1. עת עשה הגור צרכיו בחוץ - (ולא לשכוח לקחת עמכם שקית.....) - יש לעודד אותו בכל דרך שהיא: פרס, הבעת שמחה, ליטוף וכו'.

2. אם הגור "פיספס" ועשה צרכיו בבית מול עיניכם (תפסתם אותו  "על חם"), הראו לו שאתם כועסים, היו מאוד ברורים והחלטיים !!  כדאי מאוד מיידית להוציא אותו החוצה, ואם אתם גרים בקומה - עדיף לפחות להוציאו אל מחוץ לדלת. כך אולי ימצא את הקשר ויעמד לפני הדלת כאשר יבין שצריך להתפנות.

3. הגור עשה צרכיו בבית 5 דק' לפני שהגעתם, שעתיים, 5 שעות - אין זה משנה כלל.  אם לא עשה בנוכחותכם - אין להעניש אותו (תחיבת האף, צעקות וכו') !!.  אם תעשו כן, אתם רק מבלבלים אותו, המסכן לא מבין על מה הוא נענש.!!! כבשו את כעסכם, נקו את הצרכים והיו חזקים - הקרב בעיצומו.

4. האכלה - כדאי להאכיל את הגור מס' קבוע של פעמים ביום ובשעות קבועות - על פי סדר יומכם השבועי (כמובן שבשבת להמשיך את סדר היום הרגיל). גורים צעירים מאוד כ 5 פעמים ביום וגורים בוגרים יחסית 3 פעמים ביום.       בכל האכלה למלא לגור את הצלחת עד סופה. גם אם הוא אכל 2-3 גרגרים והפסיק על מנת לשחק - יש לסלק את הצלחת עד ההאכלה הבאה - לא לדאוג - בהאכלה הבאה הוא כבר יאכל הרבה יותר. מה הטריק ? אחרי ההאכלה, בטנו מלאה יותר ולוחצת - זה הזמן להוציאו החוצה למס' דקות. בדר"כ הגור יעשה צרכיו, ויתרגל לקשר את סדר היום לסדר צרכיו. שלא תהיה טעות - גם אם אכל 2-3 גרגרים (מה לעשות, לא היה רעב....) יש להוציאו החוצה כרגיל !

5.  תמיד - גור שמתעורר משנתו - ישמח לעשות את צרכיו בחוץ.

ומה עם קבוצת הביניים ?  (7שב' - 11שב') - החלו את כל הכללים בהתאם למוכנות הנפשית של הגור. גור שעדיין חסר ביטחון למרות שגילו כבר 10 שב' - המתינו, תנו לו עוד קצת זמן כדי לבסס את הקשר עימו. אל תדרשו ממנו דבר. עשית הצרכים אינה סיבה לערער את בטחונו עוד, ואם לא נתחשב בכך - אנו עלולים לפגוע בגור נפשית ונפסיד אותו לשארית חייו. מצד שני, לעיתים יש גורים בני 7 שבועות עם בטחון עצמי שופע, בקשר טוב אתכם - אל תהססו - התחילו כבר אתמול !!