ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

אפריל 2013 - בעית התנהגות קשה

בעית התנהגות חמורה

מקרה החודש שבו ידובר - אינו מקרה רפואי.  לצערנו לעיתים נדירות אנו נתקלים בהפרעת התנהגות קצונית שלא נמצא לה פתרון. זוהי בעיה שעלולה לסיים את חייו של הכלב.

לקראת סוף החודש, התקשר אלינו למרפאה בחור בשם משה, וסיפר על כלבו בן העשר שנראה שצריך להרדים אותו סופית.  כאשר הגיע למחרת  פגשנו בבחור נחמד מאוד, סימפטי, ממוצא דרום אמריקני כבן שלושים.  משה גולל לפנינו את הסיפור הבא. 

הכלב Flea  גדל בחברת אמא של משה את רב שנותיו. מאז היותו גור נתנה לו כל מה שרק ביקש, כולל בחירת מקום המעדף עליו בסלון הבית.  עם התבגרות הכלב, התחילו בעיות ההתנהגות. הכלב הפך לתוקפני כלפי זרים, כלבים אחרים וגם כלפי האמא, במידה וזו בקשה ממנו לעשות משהו שלא התאים לו.  בשלב מאוחר יותר הכלב החל לנשוך ללא אבחנה או אתרעה מוקדמת גם את האמא.

לאורך ציר הזמן הכלב עבר סירוס, טיפול אצל שני מאלפים ואצל פסיכולוג כלבים טיפול שכלל לעיתים  גם כדורי הרגעה מסוגים שונים.  משה חשב שאולי אצלו הוא יצליח לרסן את פלי, אך כעבור מס' חודשים כאשר פלי תקף גם אותו - החליט שאין לכלב תקנה.   משה ניסה למצוא לו בית אחר תקופה מסויימת עד שהבין שבמצבו אין לכלב סיכוי למצוא בית.  משה ביקש להרדים את הכלב.

סיפורו של משה הובא כדוגמא להתנהלות פסולה של הבעלים כלפי הכלב. אין בעינינו שום תמיהה לגבי התהליך שהתרחש.  כאשר כלב מקבל כל מה שהוא רוצה, ללא שום מיגבלות שיוטלו עליו, בדיוק כמו ילד קטן - הוא יפרוק כל עול.  אלא מה ? שאצל כלב, עם התבגרותו המהירה, יופיעו סימני ההפרעה מהר מאוד וחזק מאוד - אלימות שתתבטא בנשיכות !!.  כלב צריך דמות סמכותית מולו, דמות שתדע לרסן אותו וללמדו מה מותר ומה אסור.  מקובל לומר שהכלב מזהה בבית את ראש הלהקה (בדר"כ הגבר) בזכות התנהגות המנהיג והסמכות שהוא מטיל על בני הבית וכלפי הכלב עצמו.   כלב כזה לומד לכבד את בעליו ויודע את הגבולות. חוסר סמכות כלפי הכלב תמיד תוביל לבעיות התנהגות - שלא תמיד ניתן לתקן בזמן, או לשנות את אופי האדם המטפל בכלב.

לעיתים אנו מקבלים במרפאה גור כבן 3-4 חודשים, שאינו מוכן לעמוד בשקט על שולחן הטיפולים, נובח על הוטרינר כאשר מנסה להתקרב אליו ואף לנשוך.  ברור שגור כזה אינו עובר את התהליך הרצוי בבית, והוא בדרך לפתח תסמינים של דומיננטיות כלפי בעליו.  כלפי גור כזה אנו מפעילים את גורם ההלם.  אנו מרסנים את הגור חזק מאוד הרבה פעמים מעבר למה שנדרש, כועסים עליו, ומראים לו שיש חזקים ממנו.  בדרך כלל גם הבעלים קצת בשוק, אך הם מבינים שזה לטובה.  2-3 דק' לאחר הריסון יש לנו גור שמבין ענין !!!.  ובטח שבפעם הבאה שיגיע למרפאה יבין את מקומו ומול מי הוא עומד.  הריסון האגרסיווי שמופנה כלפי הגור חשוב לנו על מנת לקבל כלב שידע להתנהג במרפאה כאשר יהיה בוגר, וגם כדי להדגים ללקוח איך משיגים שליטה בכלב שעד עתה לא קיבל מספיק תרגילי מנהיגות.

אנו מעוניינים להדגיש שמי שחושש שמתפתחת בעית שליטה על הכלב הצעיר - חייב לפנות למאלף מיד ! כל השהיה בטיפול בבעית התנהגות תדרוש עבודה קשה יותר לתיקון המצב !

נחזור למקרה של פלי.  פלי הגיע למרפאה בריא ומוחזק בחזקה ע"י משה.  זנבו של פלי היה מופשל כלפי מטה, הוא לא כשכש בזנבו.  אמנם היה ללא מחסום, אך לאור סיפורו של משה היה ניתן להבין שאנו עומדים מול כלב מסוכן.  לאחר בירור כל העובדות, הגענו  לצערנו למסקנה המתבקשת.  פלי הורדם.