ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

תולעת הפארק

בריאות הפה

כ 90% מהכלבים והחתולים הפוקדים את מרפאתנו סובלים מבעיות שיניים-חניכיים בדרגות שונות.

ניתן לחלק את מגוון בעיות הפה ל 3 דרגות על פי חומרתן.

שלב א. אבנית מצפה את רב השיניים בעיקר באזור הגבול שבין השן לחניכיים. 

שלב ב. אבנית כבדה מאוד, דוחקת את החניכיים כלפי מעלה (לסת עליונה) וכלפי מטה (לסת תחתונה).

שלב ג. נסיגת חניכיים, חשיפת שורשי השיניים, זיהומים בשרשי השיניים והתנדנדות שיניים.  בנוסף, ריח הפה בלתי נסבל.

מה ניתן לעשות ?

יש אנשים שקונים בחנות חיות מי פה למהילה במי השתיה, ובכך חושבים שפתרו את הבעיה. זוהי טעות חמורה ! מי הפה האלו לא רק שאינם תורמים דבר, הם יחמירו את הבעיה רק משום שלא בצעתם את מה שצריך לעשות, והתעכבתם. כל עיכוב בטיפול בשיניים רק יגרום יותר נזק.

ציחצוח השיניים - הפתרון הטוב ביותר. הגור נולד עם מערכת שיניים חלבית בדיוק כמו בבני האדם.  בגיל 3 וחצי חודשים מתחילה החלפת השיניים ומסתיימת בערך בגיל 5 וחצי חודשים. זה הזמן להתחיל לחנך את הכלב לצחצוח שיניו.  מי שמצליח ללמד את הכלב - נמליץ לו גם לקנות משחת שיניים מיוחדת לכלבים, שאינה מקציפה ומכילה חומרים למניעת האבנית. לצערנו - רב בעלי הכלבים לא מצליחים בכך ולהם מוצעים שני פתרונות נוספים (אך יחד עם זאת לא ממש זולים).  קיימים חטיפים הניתנים בצורת עצם  (בדר"כ  בצבע לבן או ירוק)  שביכולתם למנוע הצטברות אבנית על השיניים. בנוסף פותח מזון רפואי מיוחד שעושה בדיוק את אותו הדבר.

בכל מקרה, להגיע לשלבים ב' וג' מאוד לא מומלץ ורצוי לבצע טיפול מונע כבר בשלב א. בכל ביקור אצל הוטרינר, אחד הדברים החשובים ביותר לבדיקה - הוא מצב השיניים של כלבכם. הוטרינר כבר יעיר לכם אם מצב השיניים והחניכיים אינו טוב ויחליט על דרך הטיפול.  דרך הטיפול המעדפת על ידנו כרוכה בהרדמת הכלב וטיפול בדיוק כמו אצל השיננית בעזרת סקיילר אולטראסוני.  ניתן גם לבקש פוליש המונע נזק מצטבר לאמייל של השן. טיפול כזה צריך להעשות בכלבים המועדים לכך בכל 6-12 חדשים.  אותם כלבים יופנו גם לאכול מזון רפואי מיוחד לכך. בדרך זו נוכל להפחית את תדירות הטיפולים בהרדמה.

למצב השיניים השלכות חמורות על בריאות החיה בכלל.

לזיהום המתהווה בגבול החניכיים או בשורשי השיניים שנחשפו השלכות מקומיות וכלליות.  במישור המקומי זיהומים כרוניים בשורשים עלולים לגרום לאבססים חוזרים בשורשי השיניים ולדלקות באזור הלוע, שיחזרו ויטרידו את הכלב ובעליו.  במישור הכללי החומרה גדולה יותר.  חיידקים מהאזורים המזוהמים עלולים לנדוד עם מחזור הדם ולהתנחל באברים פנימיים חשובים - כבד לב וכליות.  זיהום באחד מאברים אלה עלול להביא בסופו של תהליך לנזק בלתי הפיך לאיבר ולמות החיה.   בלב לדוגמא - החיידקים ייסדו מושבות על המסתמים, ישבשו את פעולתם ובסופו של דבר כל עבודת הלב תשובש ואם לא נטפל בו, הכלב יסיים את חייו.

השמנת יתר

לצערנו, משקל עודף היא תופעה נפוצה למדי בכלבים (פחות בחתולים). התופעה מתרחשת בעיקר בכלבים מעל גיל 4, ושורשיה נעוצים  במשטר תזונה לקוי הניתן ע"י הבעלים. 

השמנת היתר אינה רצויה בגלל מס' סיבות: א. עומס על הפרקים.  ב. עומס על הלב ג. מחלות פנימיות - הקשורות למטבוליזם שומנים, כבד. ד. סכרת   ועוד...

הטענה העיקרית שאנו שומעים במרפאה: "זה בגלל העיקור".  התירוץ הנחמד הזה ניתן על ידי כל אלה שחושבים שלהם אין חלק בדבר.

ובכן - השמנת הכלב היא רק בגללנו - בני האדם. אין שום סיבה אחרת !!  אנו נותנים להם לאכול יותר מדי, מפעילים אותם פחות, ומשנים להם את קצב המטבוליזם (עיקור/סירוס)

אז מה ניתן לעשות ??   רק לחנך את עצמנו !!  כשאנחנו רוצים לרדת במשקל אנו מחליטים ועושים. הכלב אינו יודע לעשות זאת - אנו צריכים להחליט בעבורו. יש להקפיד על רמה קלורית מתאימה למשקל הכלב ע"פ פעילותו ומשקלו. לדוגמא - אין צורך לקנות מזון סופר-פרימיום לכלבה בת 8 שיושבת בבית רב היום. על כל שק שתקנו - קיימת הנחיה לפי משקל הכלב כמה גר' מזון יש לתת. אתם מתבקשים לא לחרוג מכך.   הצרה הגדולה ביותר: מתן אוכל בין הארוחות, ליד שולחן האוכל (חינוך מאוד לקוי). את הקלוריות האלו, בדר"כ לא סופרים.  וזה רע מאוד.

המלצתנו: מזון מופחת קלוריות לכלבים שעברו עיקור/סירוס גם אם הם במשקל תקין !  ובכלבים שמנים: א. לנסות להגביר פעילות ב. להפחית כמות מזון גם אם הוא כבר דיאטטי ג.  בשום אופן אין לתת אוכל מחוץ לאוכל היבש כפי שתכננתם. ד. כלב שאוכל ירקות אפשר להוסיף לו (ללא כרוב, בצל) 

חתול שמן - בעיה ייחודית הקיימת בחתולים שמנים  - במידה ואינם אוכלים כ 24-48 שע' (מכל מני סיבות...) עלול להתפתח מצב של השמנת כבד. זהו מצב מאוד מסוכן שנובע מהתפרקות השומנים מרקמת השומן הגדושה של החתול השמן וניודם לכבד. למעשה נגרמת "הצפה" שומנית של הכבד, דבר שמשתק את הכבד מלתפקד, וזהו מצב שעלול להסתיים במוות.  לכן מאוד חשוב לתת לחתול שמן מזון דיאטטי כדי שלא יגיע למצבים כאלה.