ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

חיי המין של הכלבים

מחזור הכלבה

 המאפיין העיקרי אותו אנו רואים אצל הכלבה הוא הפרשות אדמדמות (סרום דמי) בעת היחום. היחום היא תקופה של כשבועיים שלשה שבה הכלבה מוכנה להזדווג עם הזכר שכתוצאה מכך היא תהיה בהריון.  רב הכלבות תהיינה ביחום פעמיים בשנה, אך לחלקן אין מחזור יחומים מדוייק,חלקן תהיינה ביחום אולי עד שלש פעמים בשנה ואחרות בקושי פעם בשנה. בניגוד לזאבה שאצלה היחום חל פעם בשנה בתחילת החורף, נראה שביות הכלב ניתק את הקשר לתלות בעונה, וכל כלבה מקיימת מחזור לעצמה. אין דבר כזה "עונת היחום", כמו שכולנו נוטים לחשוב.

  היחום הראשון, משך היחום ומשך ההריון תלויים בגודלה של הכלבה. ככל שמשקלה קטן יותר כך יגיע היחום הראשון מוקדם יותר, משך היחום יהיה קצר יותר, והריון תקין ימשך זמן קצר יותר.    לדוגמא: כלבת פינצ'ר, בדר"כ מסיימת את הגדילה בגיל 5-6 חדשים. ולכן אנו מצפים שהיחום הראשון יופיע בגיל חצי שנה, משך היחום בין שבועיים לשבועיים וחצי וההריון כ 59-60 יום (בדומה לפקינז, פומרניין, מלטז ועוד...)

בכלבה מגזע גדול לדוגמה לברדור שעיקר הגדילה תסתים בערך בגיל 9 חדשים,  יופיע היחום הראשון בגיל כ 9-10 חדשים, ומשכו שלשה עד שלשה שבועות וחצי.  ההריון התקין בכלב מגזע גדול עשוי להמשך אפילו עד 66-67 יום !! (בדומה לרועה גרמני, דני ענק דוברמן ועוד...)

בגזעים שגודלם בינוני - יהיו כל הערכים שצויינו איפושהוא באמצע.  בדר"כ נהוג לומר שהיחום נמשך שלשה שבועות והריון הכלבה נמשך 62 יום.  יש לציין שמשך היחום הראשון כמעט תמיד יהיה קצר במידה מסוימת מהיחומים שיבואו לאחריו.  כפי שיוסבר בהמשך, מי שאחראי על מחזוריות היחום בכלבה הוא הורמון, המופרש מהשחלות ונקרא אסטרוגן.   בעת היחום להורמון מס'  השפעות: חלקן נראות וחלקן סמויות.  מה שאנחנו נראה:  איבר המין של הכלבה נפוח ובנוסף הפרשות אדמדמות, ונשים לב לכך שהכלבה אינה שקטה ולרב מראה סימנים שרוצה לצאת את הבית. מה שלא נראה הן התופעות הפסיולוגיות שההורמון גורם:  שחרור ריח עז המושך זכרים, הכנת הרחם להריון, ופתיחת צואר הרחם לצורך הזדווגות מוצלחת. בנוסף עם תחילת היחום, משתחררות מס' ביציות מהשחלות, נקלטות בחצוצרות, ומתחילות את דרכן לכיוון הרחם על מנת להיות מוכנות למפגש עם זרע הזכר בעת ההזדווגות.

 

ההזדווגות

לזכרים יכולת לאתר כלבה מיוחמת ממרחק רב. המבוגרים שבינינו מכירים את קרבות הכלבים המתחוללים בסביבתה של נקבה מיוחמת, קרבות שתמיד מסתיימים רע: או בפציעות או אפילו במוות של אחד הכלבים.  כאשר יש זוכה, תתרחש ההזדווגות.  אך רובנו לא רואים היום התרחשות טבעית שכזו, משום שרב הכלבים במדינה אינם מסתובבים חופשי ברשות הציבור.  בדר"כ אנו יוזמים את ההזדווגות בעצמנו בעיקר כשמדובר בכלבים גזעיים.  יוזמה שכזו, לזווג זכר עם נקבה - לא תמיד עולה יפה.   ישנן נקבות שאינן מתמסרות בקלות, ודווקא זכר יפה שנראה כמלך השכונה, אינו מקובל עליהן, הן ייעתרו לבסוף לזכר שלראייתנו הוא פחות מושך.  בנוסף, לגיל הזכר ולנסיונו משקל רב. זכר מנוסה יותר יצליח בזיווג הרבה יותר מזכר דל נסיון או ללא נסיון כלל.  זכר מנוסה ניגש לכלבה ללא שום התלבטות, ומתנהג כלפיה באופן החלטי עד שהיא נעמדת בתנוחה המתאימה לתחילת ההזדווגות.

ישנן כלבות שמסרבות לכל גישה של זכר.  הן עברו כבר 5-6 ייחומים לפחות, דחו כל זכר שהוצג להן (...בדר"כ באלימות כלפיו)  והצלחה לא נראית באופק. ככל שתעבור יותר כשלונות הרבעה, סיכוייה לרביה טבעית צוללים.  במקרה זה יש לפנות לוטרינר לעזרה, לפעמים שיטות הרגעה שונות יכולות לעזור.   אם גם פה נכשלנו, ואנו עדיין מתעקשים - הפתרון היחיד - הזרעה מלאכותית.  הליך ההזרעה המלאכותית פשוט באופן יחסי, אך דורש מידע מוקדם מתי היום הנכון להזרעה (בדר"כ באמצאות דגימה וגינלית או מעקב הורמונלי בדם הכלבה)

אנו ממליצים על שתי הרבעות בלבד: בימים 10 ו 12 בגזעים קטנים, 11 ו 13 בגזעים בינוניים ו 12 ו 14 בגזעים גדולים. את ההזרעות המלאכותיות אפשר לדייק יותר בעזרת המבדקים שצויינו קודם לכן.

מומלץ לשטוף את איבר מינו של הזכר בתמיסת פולידין לפחות פעמיים ביום של לפני ההרבעה וביום ההרבעה עצמו. לא לשכוח שקיימים חיידקים רבים סביב איבר המין של הזכר דבר המתבטא בהפרשות מוגלתיות מפתח העורלה כמעט בכל זכר !!  זאת גם הסיבה שכדאי למעט בהרבעות, על מנת לא לסכן את הכלבה בזיהום.

איבר המין של הכלב מצוייד בגורם דמוי מנעול. כאשר הפין של הזכר בתוך הנרתיק - מתרחב האיבר הזה - ונועל את הפין בנרתיק ללא כל יכולת לשחרר. אחרי שזה קורה, הזכר מסתובב והוא והנקבה עומדים ישבן לישבן כ 15-20 דק'.  היה וכך - זוהי הזדווגות מוצלחת. אם זוהי הזדווגות שאינה רצויה: אל תנסו להפריד - אתם עלולים לגרום נזק גדול לאברי המין של הזכר או הנקבה. הם ישתחררו לבד כעבור זמן מה.  בהזדווגות לא רצויה נטפל בעזרת זריקה להפלה, או אם כל הסיפור הזה נמאס עליכם - עדיף לעקרה (עיקור כזה יכול להעשות גם אם הכלבה בהריון לכל אורכו).

כדאי לציין שהזדווגות טבעית של כלבה יכולה להיות עם מס' זכרים, ולכן עם ההמלטה אנו צפויים לראות גורים במגוון רחב של צבעים וצורות