ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

חירום בקיץ: מכת חום, הכשת נחש 

מכת חום

בימי הקיץ החמים אנו עלולים מבלי משים לב לגרום לכלב למכת חום. איך זה קורה ?

כאשר הכלב פעיל, משתרבבת לשונו החוצה ומתבצעת פעולה נשימתית מהירה הנקראת הלחתה.  לכלב אין בלוטות זיעה כמו אצלנו והוא לא מאבד מים על גבי העור. אידוי המים מהעור היא פעולה שמצננת את בני האדם ע"י העברת אנרגית החום למים המתאדים. הכלב מבצע בדיוק את הדבר הזה בדרך מערכת הנשימה ע"י ההלחתה. איבוד המים מתרחש מריריות הריאות דרכי הנשימה והלשון. אז מה פה לא מסתדר ?  יעילות הצינון אצל האדם גבוהה בהרבה מזו של הכלב, משום ששטח הפנים שבו מתרחש האידוי יחסית לגוף - גבוה יותר אצלנו.  בנוסף, טמפרטורת הגוף של הכלב היא 38.6, כמעט 2 מעלות יותר מזו של האדם. כך שהמרווח לטמפרטורה המסוכנת (41.5-42), קטן יותר.

בקיץ יש ימים רבים המוגדרים שרב, וישנם ימים בהם הלחות נוסקת לרמות כמעט טרופיות (80-90%).  פעילות בימי שרב תגרום לעלית חום מהירה, איבוד נוזלים רב ובסופו של דבר תתכן מכת חום.  פעילות ביום חם עם אחוזי לחות גבוהים - מפחיתה מיעילות ההלחתה (דרך הצינון בכלב) משום שהמים מתקשים להתאדות מדרכי הנשימה, נדרשת יותר אנרגיה כדי לגרום לכך, דבר שגורם לעלית החום עם סכנה למכת חום.

מנסיוננו, כל מכות החום נגרמות בגלל בעלי הכלבים עצמם !!  דוגמאות: א. יציאה לריצה ממושכת עם כלב כבד, אפילו ביום קייצי שאינו חריג !   ב. פעילות רבה ביום קייצי קיצוני.  ג. פעילות רבה בטמפ' רגילות (גם בשעות הלילה !!)  עם כלב בראכיספאלי.  כלב יודע מהוא הגבול עבורו, מתי להפסיק לפעול ולנוח. לצערנו - אנו ממריצים אותם לפעמים לעבור את הגבול.

איך זה נראה ומהוא כלב בראכיספאלי ?

הכלב מתנשם באופן נמרץ, שוכב על בטנו או על צידו, ולרב מרייר באופן כבד.  כשנוגעים בכלב - מרגישים שהוא מקרין חום עז.  כלב בראכיספאלי, הוא כלב קצר חוטם כדוגמת: בולדוג צרפתי, בולדוג אנגלי, פקינז, בוסטון טרייר ועוד.. הכלב המועד ביותר לסבול ממכת חום הוא הבולדוג הצרפתי בגלל הנמרצות הטבעית שלו, שלעיתים אינה יודעת גבול.  מערכת האיוורור של גזעי כלבים אלה אינה יעילה כלל בגלל המבנה האנטומי של דרכי הנשימה, משחק נמרץ אפילו בשעות הערב של יום חם עלול לסכן אותם במכת חום.

מה גורמת מכת החום ?

בטמפרטורת גוף של 42 מעלות, חלבוני הגוף מתחילים לאבד מצורתם ותיפקודם. ירידה בכשר פעילותם של אנזימים  (שהם למעשה חלבונים) בכל תא ותא בגוף, תגרום לקריסת תפקודו של התא, קריסת תפקוד הרקמה והאיבר ובסופו של דבר ככל שהאיבר קריטי יותר לחיים (כליה, כבד...), למותו של הכלב.  קיימת תופעה משנית הנקראת (DIC- (Disseminated Intravascular Coagulation - עלולה להתפתח בכלבים שעברו את גל החום הראשוני, ושרדו.  בגלל שיבוש הנגרם במערכת הקרישה, עלולים להופיע דימומים קשים (בדר"כ מתחיל מהאף) שללא טיפול מתאים - יסתיימו במוות.

מה לעשות ?

אם זיהיתם מצב שעלול להיות מכת חום יש לצנן את הכלב במהירות.  עשו זאת בשתי דרכים:  אם יש אמבטיה - השקיעו את הכלב לזמן מה באמבטיה קרה, ב. אם אין אמבטיה: הרטיבו את הכלב במקלחת, הוציאו אותו משם וצננו בעזרת מאוורר את גופו הרטוב.

בהמשך  - התקשרו לוטרינר, וקבלו הנחיות.  


הכשת נחש

נחשים אינם פעילים בחורף. כחלק מקבוצת הזוחלים הם תלויים בטמפרטורה הסביבתית על מנת לקיים את הטמפרטורה הרצויה בגופם לצורך מטבוליזם תקין. לכן, הכשות נחשים אנו רואים רק עם עלית הטמפרטורות סביב החודשים אפריל-מאי ועד לירידת הטמפרטורות בחודש נובמבר.

קיימים בארץ מס' נחשים ארסיים ותת ארסיים.  הנחש המסוכן מכולם הוא הצפע הארצישראלי (Vipera Palaestinae). הוא המסוכן מכולם משתי סיבות: א. הוא נפוץ ביותר מצפון הנגב וצפונה - בכל המדינה. ב. הרעלן אותו הוא מחדיר - מסוגל להרוג כל אדם וחיה. שאר הנחשים הארסיים נמצאים בנגב, נדירים יותר, ומקרי ההכשה מהם - נדירים.  למעשה בגלל עובדות אלו, הנסיוב העיקרי הזמין לטיפול בבעלי חיים הוא נסיוב כנגד רעלן הצפע.

רב ההכשות יתרחשו בשעות הערב, השעות בהן פעילים הנחשים. היות ולנחש הצפע יכולת "לראות" בחושך בעזרת חיישני אינפרא-אדום, הוא יכול להתמקד בכל גוף המקרין חום (עכבר, כלב..) ולהחליט אם מדובר במזון (עכבר, חולדה) או חיה שאינה מתאימה. זו הסיבה שנמצא נחשים במלונות כלבים, שובכי יונים, דירי כבשים וכו'.  לצערנו תנועה לא נכונה כלפי הנחש, תתפרש בעיניו כאיום - והוא יגיב בהכשה.  ההכשה מתרחשת בשבריר שניה, שבה מוזרק הארס ע"י שתי שיני ארס חלולות לרקמת המותקף/קורבן.

מה ניראה ומה נעשה ? 

ברב המקרים - לא נהיה במקום בעת ההתרחשות. ולכן נמצא כלב א. מדוכא ב. גפה/פנים נפוחים מאוד. יש למנוע מהכלב תנועות מיותרות ולהבהיל אותו לוטרינר.

יש לציין שהכשה באיזור הפנים נחשבת פחות מסוכנת מהכשה באחת הגפיים. הכשה ברגל בדר"כ תפזר את הארס בשאר הגוף מהר יותר ותגרום לנזק רב באיברים הפנימיים.  לכן, להכשה כזו יש לתת נסיוב גם אם קשה ויקר להשיגו.