ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

חסימת דרכי השתן בחתול זכר

למזון היבש אותו אנו קונים לחתול יתרונות רבים.  המזון מאוזן מבחינת חלבונים, שומנים וסוכרים ולכאורה גם בהרכב המלחים.  את המזון ניתן לאחסן לאורך זמן מבלי שיתקלקל, והוא שומר על טעמו. דרגת הקושי של המזון יכולה גם לתרום לנקיון השניים של החתול או הכלב.  אך למזון הרגיל  אותו אנו נותנים לחתולים יש גם צד אפל.   המזון עלול להביא ליצירת גבישים ואבנים בדרכי השתן בחתולים עד כדי סתימת השופכה בחתול הזכר.  הפין והשופכה בחתול הזכר צרים באופן יחסי וסתימה כזו תביא לאגירת השתן בשלפוחית השתן. הלחץ החזק בשלפוחית עלול לגרום לנזק לכליות. נזק רב מדי לכליות יוביל בסופו של דבר למוות.

מהם האבנים/גבישים הללו ?

כדי שיווצרו התנאים ליצירת האבנים בשלפוחית השתן נדרשים שני גורמים:  רמת חומציות נמוכה יחסית, ורמת יסודות (זרחן ומגנזיום) גבוהה יחסית. למעשה ברב הפעמים נוצר חול גבישי, ובמקרים מועטים יותר - אבנים של ממש (אבני סטרוויט).  קיימים הרכבים אחרים של אבנים/גבישים אך הם מהווים מיעוט.  אין זה אומר שהאבנים לא יווצרו גם בחתולות נקבות,  אך בעבורן אין הדבר מהווה סכנת חיים, משום שהשופכה רחבה מספיק להעברת האבנים. 

כיצד נמנע את התופעה ?

א.  לחתולים זכרים - אין לתת דברי חלב בשום צורה ואופן.  הם גורמים להורדת החומציות בשתן ולתוספות מגנזיום וזרחן.

ב. אפשרי לתת לחתול מנה בשרית מדי פעם - בשר יעלה את רמת החמיצות בשלפוחית. (גם דגים זה בשר...)

ג. בעת קנית המזון היבש - יש לחפש על האריזה כיתוב המציין בפירוש: "למניעת אבנים בדרכי השתן".  לא כל החברות טורחות לפתח מוצר שכזה, אך החברות המובילות עושות זאת. 

מה הסימנים שהחתול סובל מהבעיה ?

ראשית, יש לדעת שהבעיה אקוטית (בטווח זמן קצר).  חתול שקיים חשד לחסימה - עליו להגיע מיידית לוטרינר. כל איחור ומשיכת זמן משחקים לרעת החתול ועלולים להביא למותו. הסימנים  הם:

1. שלב ראשוני: החתול מסתובב בבית ומיילל, משהו מפריע לו.

2. שלב ראשוני: החתול מבלה זמן רב בתיבת הצרכים, אפשר לבדוק בתיבה ולראות שאין שנוי ברטיבות.

3. שלב שני: החתול מפסיק להראות את שלבים 1 ו-2, נשכב יותר במקום אחד, אינו אוכל או שותה.

4. שלב שלישי: החתול מקיא, מרגיש רע מאוד.  לעיתים כבר שוכב על צידו ומתנשם 

כל זיהוי של אחד השלבים מחייב התערבות וטרינר ואין להמתין !

 
איך להזין חתול שכבר עבר בשלום ארוע חסימה ?

יש לקנות מזון רפואי בדרגות שונות של חמיצות רק אצל וטרינר, לשארית חייו של החתול.  אם החתול ניצל מארוע ונגרם לו נזק כליתי קל, ארוע נוסף יחמיר אף יותר את מצב הכליות דבר שיוביל לקיצור חייו של החתול.

הערה קטנה בענין חתולות: לעיתים גבישים או זיהום עולה בדרכי השתן של חתולות עלול לגרום לדלקות כרוניות בדרכי השתן אצלן.  שימוש במזון חומצי לאורך זמן - הוא פתרון מצוין גם אצל נקבות.