ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

יולי 2013 - הסירוס 'שלא היה'

סמי הוא כלב לברדור המככב פעם שניה במדור מקרה החודש.

סמי עבר סירוס בתחילת החודש, ניתוח שיגרתי במרפאה.

בניתוח אנו מבצעים חתך קטן בקדמת האשכים, כאשר הכלב שוכב על גבו (מורדם כמובן), ודוחפים את האשך תוך כדי שמבצעים חתך בעטיפות העוטפות אותו וכך שולפים אותו החוצה.   3-4 תפרים והניתוח מסתיים.  כאמור - ניתוח פשוט מאד.

פיני, בעליו של סמי  דיווח לנו כיומיים אחר הניתוח ששק האשכים נפוח ושאל אם זה נורמלי.   היות ואנו מורגלים בסיטואציה הזו, הוא קיבל תשובה שהנפיחות נורמלית והיא נובעת בדר"כ מאי סדירות זרימת נוזל הלימפה דבר שמסתדר בתוך כשבוע.  שק האשכים יקטן כמעט לגודלו הסופי בכלב מסורס.

כעבור שבוע, סמי הגיע להוצאת התפרים  נראה מצוין ואכן, עדיין נותרה נפיחות מסוימת באזור האשכים. לא ייחסנו לכך כל חשיבות.

בתחילת חודש אוגוסט, הגיע פיני עם כלבתו השניה לבדיקה ועל הדרך הביא את סמי איתו כי חשד שהכלב נדבק במשהו מהכלבה.  בשיחה עלה - כי כאשר היה אצל הוטרינר העירוני לחיסון הכלבת השנתי, צץ סימן שאלה לגבי סירוס הכלב !!. מסתבר שנראה כי אחד האשכים לא הוסר !!  אמנם ד"ר אמיתי אמר לו שכנראה הכלב מסורס, אך לנו במרפאה נראה היה כאילו מעולם לא הוסר האשך ממקומו ! במישוש - תחושה של אשך, ואפילו היה נדמה כאילו צנרת הדם והזרע עדיין מחוברים.

תהינו איך יכול להיות שפספסנו הוצאת אשך בעת הניתוח (בסכ"ה יש רק 2 , לא 20), יכול להיות שמי שניתח את הכלב דעתו הוסטה ושכח להוציאו ?.  ביום הניתוח גם נעם וגם אני היינו במרפאה כך שאחד מאיתנו יכול היה לטעות. יותר מכך - גם בהוצאת התפרים היינו אמורים לראות שקיים אשך שלא הוצא.  בעיה מטרידה ותמוהה.

קיימות בדיקות שיכולות להוכיח נוכחות אשך בשק האשכים (הורמונלית ואולטראסאונד) אך ויתרנו עליהן משקולי עלות ופתחנו את שק האשכים בשנית.

מסתבר - שאכן הכלב היה מסורס.  אך - לתוך מעטפות האשך - הנקראות טוניקה וגינליס וטוניקה אלבוגינאה דלף דם שיצר קריש מוקשה ומילא את החלל שבו שכן האשך קודם לכן.  בחיקוי כזה כאילו קיים אשך  בכלב מסורס מעולם לא נתקלנו וזהו למעשה סתם סיבוך קל של הניתוח.

במהלך חיינו המקצועיים כבר בצענו אלפי סירוסים, מעולם לא הוטעינו בצורה כזו.....

קצת על סירוס

כך זה נראה:


מה נותן הסירוס ?

פתרון בעיות התנהגות - 1. אלימות - הורדת רמת האלימות כלפי כלבים אחרים - יחסוך לכלבנו פציעות ממלחמות מיותרות.            2.  סימוני טריטוריה - ישנם כלבים שלא מהססים להרים רגל ולהשתין גם בתוך ביתם שלהם !!  בסירוס - ירידת רמת הורמון הטסטוסטרון  תחסל את הדחף הבלתי נשלט לסימון טריטוריאלי. 

פתרונות לבעיות רפואיות - 1. בלוטת הערמונית - בגילאים מבוגרים עלולה להיווצר דלקת ואף התמרה סרטנית בפרוסטטה - סירוס יהיה טיפול מונע  2. הרניות פריאנליות - בהחלשות שרירי האגן עלולה לגרום למעי  "לברוח" מצדי פי הטבעת - דבר שנקרא: בקע (הרניה).  ניטען שנוכחות הורמון הטסטוסטרון גורם לניון אותם שרירים המהווים את קיר המונע בריחת המעיים בתוך האגן.

הגורם הכלכלי - הנחה 80%  בחיסוני הכלבת.  כלב מסורס שאינו יכול להרביע, זכאי לחיסון כלבת זול מהמדינה. הסיבה לכך:   במדינה נולדים אלפי כלבים מיותרים שבסופו של דבר מתגלגלים לרחובות, נכלאים במכלאות ומשלא נמצא עבורם בית - מומתים.  אלה עלויות גדולות שימומנו בחלקן על ידי אותם אלו שלא יסרסו את כלבם.

 וחוץ מזה ביולי היינו בברצלונה....   היה מדהים !!