ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

יולי 2015 - שוב קרסים והפעם במהדורת מקרו

נהריה יושבת על שפת הים.  דייגים רבים פוקדים את חופיה,  וגם כלבים. זוהי נקודת מפגש עגומה שכן אנו נאלצים להתמודד עם קרסי דיג ברמות שונות של התקעות בושט או בקיבה. כל שנה בערך כ 5 מקרי קרס מטופלים במרפאה.  המקרה שבו מדובר הוא חריג בשל אופי הקרס.   לא מדובר בקרס בודד, מדובר בשרשרת של 9 קרסים.   
מדובר בזוג צעיר לא  תושבי העיר, שהגיעו לצלול במרינה.  כלבם שהסתובב על החוף נמצא כאשר חוט דיג בולט מפיו. המופע הקלאסי.  בעליו התקשרו והסברתי להם, שעד הגיעם למרפאה - אין למשוך בחוט.  כל משיכה, מגבירה את הסיכוי להתקעות הקרס עמוק יותר ברקמת הקיבה או הושט.  כשהגיעו, חשבתי שמדובר בעוד מקרה רגיל של קרס, דבר שראיתי כבר הרבה פעמים. את הקרב אפשר להוציע בעזרת אנדוסקופ או במקרים קשים באמצעות ניתוח.
הרדמתי את הכלב והחלתי למשוך את החוט. להפתעתי הרבה, רובו של החוט נמשך החוצה אך ההפתעה השניה היתה פחות נעימה.  הסתבר שמדובר בצרור קרסים שכל אחד מהם עלול להתקע.  למזלו של הכלב, רק קרס אחד נתקע, באיזור ההיואיד (אפשהו בקדמת תיבת הקול).  להגיע למקום ההתקעות היה קשה מאוד גם בגלל עומק ההתקעות וגם בגלל הקרסים האחרים שהפריעו לעבוד.  אחרי שפרקנו את הקרסים שהפריעו לעבודה, ניתן היה באמצעות פאן ארוך להגיע לקרס התקוע ובמאמץ רב (אפילו הזעתי) לשחרר אותו. צילום רנטגן בוצע על מנת לודא שדבר לא נשאר בפנים. הערנו את הכלב והוא שוחרר.