ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

יוני 2013 - מעוללות החתול העיוור סתומי

לאילנה יותר מ 10 חתולים.   כולם מקבלים יחס נאות ומטופלים ברמה סבירה בהחלט.  על כל בעיה רפואית אילנה ובעלה באים, מתייעצים, ומטפלים בהתאם למגבלות הכספיות.  מצבם הכלכלי של הזוג מאפשר להם לטפל ברמה טובה בהרבה בעלי חיים,  אך לא כך במקרים אחרים.  קיימים מקרים - שאהבתו של אדם לבע"ח גורמת לו לחצות  את הגבול בין טיפול סביר בכל החיות הגרות במחיצתו לבין טיפול לא מספק.   לצערנו, רבים המקרים בהם חיה הזקוקה לטיפול וטרינרי (או סתם תזונתי....) אינה מקבלת אותו רק בגלל היעדר תקציב.   שמענו גם על מקרים בהם הוחרמו בעלי חיים מאנשים שלא היו מסוגלים להעניק לחיות שלהם טיפול מספק.  מכאן, אבקש מכם, לא לחצות גבול המוגדר כצער בעלי חיים, גם אם מדובר בכם, בשכן ובשני כלבים בלבד.

ולענייננו... 

סתומי נולד ברחוב של אילנה.  כבר מההתחלה, היה נגוע בעיניו בחיידק הקלמידיה, דבר שהביא לפגיעה אנושה באחת מעיניו.   את סתומי לא ראיתי מעולם עד לחודש האחרון.  היום הוא כבן 6.5 שנים.   סתומי אינו מסורס, וכעת גם עיוור בשתי עיניו. את העין השניה איבד באחת מהתקוטטויות הזכרים שעבר לפני כשנה וחצי.  (כמובן שאם היה מסורס - איבוד העין השניה סביר שלא היה קורה).

בשנה וחצי שבהן סתומי עיוור, הוא סיגל לעצמו התנהגויות שרק עיוור יכול להבין. הוא מגשש את דרכו בעזרת פניו כאשר נמצא בחוץ, ואת הבית מכיר  טוב למדי. עולה ויורד בזהירות מדרגות או רהיטים. סתומי מקבל כבוד מכל החתולים האחרים.  לאחר אובדן הראיה לחלוטין, הפסיק לסמן טריטוריה בבית, אף על פי שקולות  יחום עדיין מוציא (אינו מסורס).
כתוצאה משיטוטיו בחוץ - סתומי קירח בכל ראשו , החלק הקדמי של רגליו הקדמיות וכתפיו. כל אותם חלקים ששוחקים אותו כאשר נכנס בין השיחים למשל.

סתומי הגיע אלינו בטענה שמתקשה להוציא צואה.  בנוסף תפקודו על רגליו האחוריות חלוש מאוד. אילנה מספרת שהקושי בגפיים קיים כבר שבועיים (למרות שהשתפר לאחרונה), ובהטלת הצואה  קושי בולט מזה יותר משבוע.  בצילום שבצענו נראה שבר חריף באגן דבר שמסביר את שני הדברים יחדיו. 
סתומי עבר תאונת דרכים, או כל טראומה אחרת  (כגון בעיטה ?!!??!)

תחיבת האצבע לפי הטבעת של סתומי  הראתה שהוא לא כל כך סתום.  מאחר והשקעה בתיקון השבר היא יקרה, אילנה ויתרה על אפשרות זו.  אנו יודעים שאיחוי בסופו של דבר יקרה, והחתול ילך על רגליו כמעט כרגיל.   נראה שהקושי במתן הצואה נבע  ממעבר החומר הקשה במעי שממש ליד קו השבר,  מן הסתם הכאיב מאוד לחתול. לעת עתה מטופל סתומי באבילק ושמן פראפין, כל זה על מנת לרכך את הצואה במעי ולהפחית את הכאב. סתומי אוכל כרגיל ולא הפסיק לאכול למרות פציעתו הקשה. סתומי הוא השורד האולטימטיווי.

קושי במתן צואה בחתולים אינו נחלתו הבלעדית של סתומי. נתקלנו כבר במקרים של חתולות שמסיבה לא ברורה (כנראה טראומה) חלה היצרות באגן עד כדי חוסר יכולת להעביר צואה.  לאחר מספר חוקנים ושימוש במרככי צואה  הבאנו את החתולות למצב נסבל.  לעיתים חוסר היכולת להוציא את הצואה גורם להרחבה גדולה  של המעי הגס עד שככזה, גם אם רוקנו אותו, אינו מסוגל יותר להתכווץ ולבצע את פעולת הריקון כפי שנדרש ממנו.   מקרים כאלה לא מסתיימים בטוב, בהכרח.