ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

יוני 2014 (2) - צניחת רקטום ועוד

בתחילת החודש מתקשרת חמוטל שהחתול  (שמו ג'ינג'ון) לחץ ולחץ  עד שהמעי "ברח"  מחוץ לגוף דרך הרקטום.    מקרים כאלה קורים בדר"כ כאשר לחתול גרוי כרוני בבטן, לעיתים שלשול, גידול מעיק וכו'. בעברית "צניחת רקטום"  באנגלית " Rectal Prolapse"

אכן, החתול הגיע למרפאה כאשר המעי בחוץ.   כמובן שאין זה ממלץ לקטוע אותו ויש לעשות הכל כדי להחדירו פנימה.  

 ג'ינג'ון הורדם ונגשנו לטיפול.  המעי היה מזוהם ופצוע (מה שרואים בתמונה אחרי שטיפה וניקוי הוא למעשה החלק הפנימי של המעי - הוא הפוך כמו גרב)  


לאחר שהצלחנו לדחוף אותו חזרה, נעשה תפר סביב הרקטום שמצד אחד יוכל להחזיק את המעי במקומו ומאידך יאפשר לחתול לשחרר צואה.    
 

  התפר הושאר למס' ימים והוסר.  היות ולא נמצאה עדות לכך שהחתול משלשל חיפשנו  מה העיק על החתול.    התשובה נמצאה במהרה. במישוש נמצאה אבן בשלפוחית כפי שגם נראה בצילום. 


ג'ינג'ון נותח מיידית להוצאת האבן ונראה היה  שהוא מרגיש טוב.   מנסיוננו , מעי שנפלט פעם אחת, יפלט פעם נוספת וזאת משום ששריר הסוגר הטבעתי של הרקטום נחלש.  וזה אכן מה שקרה כעבור 2-3 ימים.   ג'ינג'ון הכנס לניתוח נוסף שבו קיבענו את החלק המרכזי של המעי הגס לדופן התחתונה של הבטן.

בדיאבד חמוטל מספרת שהחתול תמיד היה רזה ואכל כמויות מנימליות, אך מאז הוצאת האבן מהשלפוחית אוכל ומשמין היטב.   גם המעי לא ברח יותר.  כנראה שהאבן שהתה בשלפוחית זמן רב והפריעה לו.  כדי למנוע הווצרות אבן מחודשת על ג'ינג'ון לאכול מזון יבש מיוחד  (ראה מקרה החודש -  אוקטובר 2013)