ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

יחום הריון ולידה בחתולים

מחזור הרביה בחתולה

לחתולה מחזור רביה שונה משל הכלבה. לכלבה מחזור התייחמות של 6 חדשים. בחתולים עונת הרביה יותר מרוכזת וקשורה בצורה ברורה לעונות השנה. רב ההמלטות מתרחשות בסביבת האביב קיץ, מה שאומר שרב החתולות נכנסות לייחום באמצע החורף, היינו ינואר-פברואר. אנו שומעים יותר את החתולים הזכרים מנהלים "שיחות", מייללים כנגד זכרים אחרים, כשברוב הפעמים ה"שיחה" מדרדרת מהר מאוד לאלימות פיזית.

 אין זה אומר שחתולות תתיחמנה רק בחורף. ישנן חתולות, בעיקר ביתיות, שתנאי חייהן הטובים מאפשרים להן להתייחם סביב כל השנה. ככל שהחתולה חיה בטבע צפונית (או דרומית) יותר על פני כדור הארץ, תלותה בעונה גוברת, משום שהיא צריכה לגדל את הגורים באביב ובקיץ.  

הסימנים לחתולה מיוחמת הם:  עמידה בתנוחה משונה - ישבן מורם וזנב מתנפנף לאחד הצדדים, אם ניגע בחתולה בישבנה בעת היחום, היא מיד תכנס לתנוחה. החתולה מתגלגלת-מתפתלת על הרצפה והיא תטריד אותנו בצעקות בלתי פוסקות. אפקטים אלו נגרמים ע"י הורמון האסטרוגן בעת היחום. מעבר לריח שהיא מדיפה, צעקות אלה מזמינות את הזכרים להזדווגות.  ההדווגות עצמה די אלימה, כאשר הזכר נושך/אוחז בעורפה של החתולה. (הדבר נכון גם בחתולים הגדולים ביותר כמו אריות וטיגריסים).  כאשר הזיווג מוצלח (והוא נמשך מס' שניות בלבד) החתולה מתגלגלת על גבה ומבייצת.

חתולה ביתית שאינה יוצאת מהבית ולא הצליחה להזדווג, תסיים את תמונת היחום כעבור 5-6 ימים, אך מס' ימים לאחר מכן תחזור להתייחם, וחוזר חלילה, עד שתצליח להזדווג.

ההריון נמשך כ 60 ימים, ובדר"כ אין בעיות במהלכו או בעת ההמלטה. אם ישנן בעיות בעת ההריון או ההמלטה - יש להתקשר לוטרינר.