ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

ינואר 2013 (3) - רעל עכברים

להלן מתואר מקרה אופייני של חשד להרעלה ברעל עכברים, לשמחתנו, ללא פגיעה בכלבה. זהו לא מקרה קשה, אך בגלל המאפיינים שאנו נתקלים בהם רבות, החלטתי שיש מקום לבעלי הכלבים ללמוד מהמקרה.

עקב נסיעה, ערכה טלי סדר במחסן הבית, הנמצא ליד ביתה. כלבתה ג'ולי השתובבה לצידה כשפתאום טלי רואה את הכלבה לועסת שקית עם חומר  כחול בתוכה.  היא מיד הבינה שמדובר בשקית של רעל נגד עכברים, אחת מכמה, שהונחו במחסן לא מכבר.  טלי לא בזבזה זמן והגיע למרפאה מיד.   הכלבה קיבלה חומר שיגרום לה להקיא ואכן הקיאה תוכן קיבה רווי בחומר הכחול. טלי גם הביאה את השקית על מנת שנראה באיזה רעל מדובר.   מאחר ונמצא שהרעל שהיה בשקית הוא מסוג נוגדי קרישה, קיבלה הכלבה מס' כדורים של חומר שמתנגד לרעל, למס' ימים כדי למנוע כל סיכוי שלמעט הרעל שעיכלה תהיה איזו השפעה עליה.

טלי הגיעה מוקדם - למזלה ראתה את כלבתה בזמן אמת.

אך לא כך הדברים עם כלבים אחרים.  ישנם כלבים המגיעים כאשר הם מדממים מהאף, דרכי השתן או אפילו מקיאים דם. כל אלה תסמינים של חוסר קרישת דם. אין זה אומר שדימומים כאלה מופיעים רק בגלל רעל עכברים, אך בדיקת דם ובדיקות נוספות יביאו את הוטרינר למסקנה שמדובר ברעל עכברים נוגד קרישה. כלבים שהרעל כבר הגיע למצב שהשפיע עליהם, אכלו את הרעל בין יום ל 3 ימים לפני הופעת הסימנים.  למזלם הרע, בעליהם לא עמדו לצידם בעת המעשה.

אם חלילה וחס תהיו נוכחים כאשר כלבכם מכניס חומר החשוד כרעל לפיו - יש לנסות להשרות הקאה באופן מיידי, אם הוטרינר  אינו זמין ב 15 הדקות הקרובות. איך משרים הקאה ?  ממלאים כוס מים, מוסיפים  כף עד שתי כפות של מלח, מערבבים היטב ומאלצים את הכלב לשתות. אם בביתכם מי-חמצן - אפשר להשתמש גם בזה.  בשני המקרים הקאה תתרחש תוך דקה-שתיים. מצורפת תמונת ההקאה של ג'ולי במרפאה

 אופן הטיפול: במקרים קיצוניים תדרש מנת דם על מנת לספק קרישה באופן מיידי, ובמקרים פחות קיצוניים ניתן לטפל עם הזרקת אנטי-דוט לוריד. במקרים הקלים ניתן להסתפק אפילו רק במתן טיפול דרך הפה, כמו שנעשה עם ג'ולי.  לג'ולי לא עונה כל רע והיא ממשיכה להשתובב ביננו