ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

ינואר 2015- השתנה מרובה

Diabetes  היא מילה  שמקורה ביוונית עתיקה ונתגלגלה ללטינית ולאנגלית. המילה מתארת הטלת נוזלים דרך צינור ובקיצור את פעולת הטלת השתן.   כבר בעת העתיקה (עוד כמאה שנה לפני הספירה)  הבחינו בני האדם כי לאנשים החולים במחלה חשוכת מרפא (בזמנו), יש שתן, שאליו נמשכו חרקים וזאת מפאת טעמו המתוק.   המחלה הוגדרה במהלך השנים כ  Diabetes Mellitus - "שתן מתוק".  (מתוק בלטינית - mellitus) אחד הדברים שמאפיינים חולי סוכרת הוא שתיה והשתנה מרובה. 

מסתבר שהמאפיין שתיה והשתנה מרובה (Polyuria-השתנה מרובה, Polydipsia - שתיה מרובה)  או בקיצור PU/PD  משותף למחלות נוספות ככגון מחלות כליות, מחלת יותרת הכליה (קושינג סינדרום), לעיתים כבד, דלקות ברחם וכו'.  ניתן לומר שרב מקרי  PUPD מקורם בהדרדרות התפקוד הכלייתי.  לא ארחיב על שאר המחלות אך אציין שמקרי הסכרת תופסים בכלבים כ 3% ובחתולים  כ 35% מסך כל מחלות ה PUPD.   אחת המחלות שעליה כן ארחיב היום היא מקרה החודש שלנו.

ג'ס הוא כלב השוקל כ 25 ק"ג, כבר לפני שנים אובחן כסובל מתת תפקוד של בלוטת התריס (התירואיד) ועל כן מקבל  תירוקסין מלאכותי המפצה על חוסר בהורמון התירוקסין הטבעי. לאחרונה דיווח בעליו כי הוא שותה הרבה ומשתין הרבה (PUPD). ג'ס עבר סידרה של בדיקות דם, וניתן לומר שהיו שני ממצאים בבדיקות.   האחד - ריכוז גבוה של הדם או בקיצור נראה כאילו הכלב מיובש באופן כרוני.  והשני , כל המערכות מתפקדות היטב ללא חריגות בערכי המדדים שלהן בדם.  כמו כן בדקנו האם יתכן שג'ס קיבל מינון יתר של תירוקסין וגם דבר זה נשלל.

 רק אחרי שוידאנו שהכל תקין לא נותרה בידינו הברירה אלה להניח שמדובר ב Diabetes Insipidus.  (בלטינית insipidus = תפל) .  מחלה דמוית סכרת שבה אין סוכר בשתן.

הפגם שממנו סובל ג'ס מקורו בבלוטת יותרת המח.  בלוטה זו מפרישה מני הורמונים כשאחד מהם הוא ( ADH  (AntiDiuretic Hormone  או בשמו השני Vassopresin .  תפקיד ההורמון הזה לגרום לכליה לשמר  את נוזלי הגוף.   במידה והוא חסר - הכליות יפרישו נוזלים ללא הגבלה, דבר שלמעשה יגרום להתייבשות הכרונית של הכלב.

ג'ס החל טיפול ב ADH מלאכותי וחזר לאורח חיים תקין ללא PUPD.

ניראה שבלוטת יותרת המוח של ג'ס (ההיפופיזה) החלה בתהליך הניווני כבר מזמן (עקב כך ההורמון ששולט על התירוקסין TSHחדל להיפרש) ועם המשכות ההליך הניווני גם ADH חדל להיפרש מהבלוטה.