ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

היפותרמיה מהי ? ואיך זה קשור לחורף ?

חודשי החורף (דצמבר-ינואר-פברואר) אנו ניתקלים מדי פעם בכלבים או חתולים שמסיבה כל שהיא (תחלואה, שהיה בחוץ בתנאים לא הולמים) יורדת טמפרטורת גופם אל מתחת לסף הסכנה. מדוע כל כך חשוב לשמור על טמפרטורת הגוף ?
בגוף כל חיה מתרחשים כל העת תהליכים ביוכימיים הדרושים לתחזוקת הגוף. לצורך הפעילות התקינה דרושה טמפרטורה מסוימת בכלב וחתול 38.6 מעלות, באדם 36.8, בפרה וסוס כ 37 וכו'. כל חריגה מהטמפרטורה הרצויה כלפי מעלה או מטה - עלולה לגרום לשיבוש התהליכים הביולוגים התקינים עד למצבים מסוכנים שעלולים להסתיים במוות.
ביונקים - שמירה על טמפרטורת הגוף מאפשרת חיים באזורים קרים וחמים כאחת בעזרת מנגנונים השומרים על חום גוף קבוע.   לדוגמא: אם קר מדי - הגוף ייצר חום על ידי רעידות בשרירים ואם חם מדי, הגוף יאייד מים על מנת להיפטר מעודף החום. (במאמר מוסגר - זוחלים שהם בעלי דם קר, ממריצים את חילוף החומרים בגופם ע"י חשיפה לקרינת השמש וכמעט שאינם פעילים בחורף. נחשים לדוגמא מחדשים את פעילותם באביב רק כאשר הטמפרטורה מספקת לעיכול אנזימטי של טרפם)
חזרה לעניננו - שמירה על טמפרטורה בסביבה קרה דורשת מהגוף משאבים אנרגטיים גדולים - בעיקר על מנת ליצר רעד בשרירים. אם מאגרי האנרגיה של החיה דלילים (שומן, סוכר בדם) הגוף לא יוכל לשמר טמפרטורת גוף מספקת והיא תתחיל לרדת.   למצב הזה אנו קוראים היפותרמיה, וזהו מצב מאוד מסוכן.

נזכרתי לדבר על כך, משום שבחורף הזה נתקלנו ב כ 4 מקרים רצופים  של כלבים שברוב המקרים בכלל לא שהו מחוץ לבית !!.  כולם מגזעים קטנים.   למרות שאותם כלבים מכוסי פרווה (לכאורה נותנת מענה הולם לקור) עדיין לא תמיד זה מספק.  ככל שגודל  הגוף קטן יותר, כן קשה לגוף לשמור מפני איבוד חום לסביבה.  מדובר ביחס משקל M לשטח פני הגוף S. בכלבים  קטנים M/S  נמוך מאוד. ברב הכלבים הקטנים מאגרי השומן מוגבלים מאוד ורמת יתרות האנרגיה נמוכה.  מאגרי האנרגיה ידללו מהר מאוד בתוך מס' ימים או שעות של קור. זו הסיבה שנמצא רמות נמוכות של סוכר בדם, וכלב על גבול העילפון.  ראו סירטון:המלצתנו - גם בתוך הבית, כאשר קר - הלבישו כלב קטן:  פומרני, יורשייר, מלטז ושיטסו בסוודר או חממו היטב את הבית.