ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

השתפלות המעי

לעיתים קרובות אנו מקבלים במרפאה גורים, או כלבים וחתולים צעירים הסובלים משלשולים.  הגורמים לשלשולים רבים ומגוונים ואנו מטפלים בהם בהתאם.  לעיתים נדירות יותר,  שלשולים שלא מטופלים, גורמים לגור הכלבים/חתולים ללחוץ יותר את איזור פי הטבעת עד שהטבעת הרירית של פי הטבעת נחלשת.  כתוצאה מכך, המשך הלחיצות יביא לפליטת המעי הגס אל מחוץ לבטן, דרך פי הטבעת.
תדמיינו גרב שהופשלה מפנים כלפי חוץ,  ומה שאנו רואים הוא החלק הפנימי של המעי הגס.
רק כדי להזכיר: המעי הדק, ארוך מאוד, ובתוכו הנוזל/תרחיף ממנו סופג המעי הדק את מרכיבי המזון. תפקיד המעי הגס, לספוג ולשמר את הנוזלים שנותרו בתרחיף ולייצר צואה קשיחה אותה הגוף פולט.
כאשר מסיבה מסויימת תהליך ספיגת הנוזלים אינו תקין - זהו השלשול שכולנו מכירים.
אז מה עושים ?
מרדימים את החיה, שוטפים טוב את מה שנפלט החוצה ועם האצבע מחדירים את המעי המופשל חזרה למקומו, (כמובן דרך פי הטבעת) תוך שהופכים חזרה את מה שהיה בחוץ, להיות שוב החלק הפנימי של המעי.  כאשר האצבע בתוך הבטן יחד עם המעי שיושר, מוודאים שאכן לכל אורכו חזר להיות בכיוון הנכון ואז ....מה יבטיח שהמעי לא יברח החוצה שוב כשהגור יתעורר ושוב ילחץ ?    מבצעים תפר שנקרא - "תפר ארנק"  משום שהוא חובק את פי הטבעת כמו החוט החובק בארנק פשוט. יש לוודא שישאר קוטר חופשי מסוים למעבר צואה, ומשאירים את התפר כ 10-14 יום, עד שהנפיחות במעי תרד, הרקמה תחזור להיות רגילה וכמובן שהשלשול יטופל.  כמעט תמיד זה עובד.

מקרים נדירים שבהם המעי נפלט גם אחרי הסגירה הטבעתית הזו, יש לנתח.  בניתוח אנו תופרים את החלק העליון של המעי לחלק העליון של חלל הבטן, לשרירים הפנימיים של הגב. המעי מקובע, ואין יותר ביכולתו לברוח החוצה.