ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

מאי 2013 - למפגש חזיר בר ובוקסר, תוצאה עגומה

ערב שבועות....

 כל וטרינר מתחיל מכיר את התופעה: הקפצות בימי חופש, שעות  לילה מאוחרות (או בוקר מוקדמות)..  ומשום מה - קשה להתרגל לזה...

שבנו מארוחת החג, בדרך למיטה שפוכים מעייפות...כל מה שמעניין אותך ברגע זה - לישון, לישון ורק לישון. אז זהו, שלא... כרגיל - זה הזמן לטלפון חירום. בחור נחמד מעבדון, מתאר כלב פצוע כתוצאה ממפגש עם חזיר בר בוגר.  כמובן שקבענו במרפאה במהירות האפשרית.

למרפאה נכנס בוקסר בהליכה, ערני,  לא מתרגש יותר מדי מרחרח מסביב.  עם בדיקתו, נמצאו שתי פגיעות .  חתכים עמוקים מאוד בחיבור הרגל העליון של  רגל שמאל וחתך גדול וארוך, רדוד יחסית  בבית חזה שמאל.  כעת החלו להתברר הפרטים: לכלב קוראים "אריק"  ולבעליו הראל.   השניים טיילו באיזור ההקפי של המושב, ונתקלו בחזיר הבר.   החזיר שבאופיו אינו נוטה לתקוף כך סתם, נלכד בפינה שהיתה חסומה בגדר.    ללא דרך מילוט ובעוד אריק עומד מולו ונובח עליו - לא נותרה לו ברירה אלה לנגח את אריק ולהמלט.  מי שראה חזיר בר בוגר מבין שלא מדובר בחיה קטנה.  חזיר בוגר עשוי להגיע למשקל 300 ק"ג  מכאן  שאפשר להבין  גם את עוצמתו הפיסית...החזיר נגח פעמיים וברח.

         

                                                                             Vs                   
עם הרדמתו, נתבררה מימדי  הקטסטרופה.   נפער בור לעומק של כ 10 ס"מ, עד לעצמות האגן. אורכו של החתך כ18 ס"מ ורוחבו 10 ס"מ.  כל האזור זרוע בעורקיקים מדממים (למזלו של אריק לא מדובר בעורקים גדולים, שאם כך, לא היה שורד) שאותם היינו צריכים לחסום מיד.  רק לאחר עצירת הדימום (מעריך שאריק איבד כחצי ליטר דם), החלנו בסגירה ארוכה ומייגעת של ה"בור".  תוך כדי עבודה, נשמעו קולות לא משמחים מכיוון בית החזה.  עם סיום תפירת ה"בור"  החלנו בתפירת בית החזה - שם התברר שקיים חור חדירה קטן לחלל בית החזה. החור לווה בשבר סחוסים של אחת הצלעות המקום.   בשתי הפציעות הושארו נקזים (לאיסוף נוזלים ומניעת זיהום)  ואריק טופל אנטיביוטית.

לצערי לא צילמתי את "אריק" בזמן העבודה עליו. בלחץ העבודה והזמן הרב שנצרך "לשפץ " אותו נשכח הדבר. לקראת 2 בלילה חזרתי הביתה וסוף סוף הלכתי לישון.

מס' ימים לאחר מכן - הוצאו הנקזים, אריק נראה מצוין ולפני מס' ימים הוצאו כל התפרים.

תקיפה ע"י חזיר הוא אירוע נדיר יחסית. אך אין זה המקרה הראשון של תקיפת חזיר שהגיע אלינו למרפאה.

לפני כ 7-8 שנים הגיעה למרפאה כלבת "יאק-טרייר" שבדרך כלל משמשת ככלב עבודה לעזרה בציד, כאשר היא נגוחה ע"י חזיר.   למעשה לא הספקנו לעשות הרבה והיא מתה במרפאה מדימומים פנימיים כ 20 דקות לאחר הגעתה.

מוסר השכל קטן: אם אתם מטיילים עם כלבכם באזור מיוער ונתקלים בחזיר בר - עדיף לסלק את הכלב מדרכו ולאפשר לחזיר להמלט.  הוא לא מעוניין לתקוף כך סתם.