ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

חסימת דרכי השתן בחתול,   FUS - feline Urinary Syndrom

כתבתי כבר הרבה מקרי חודש מיוחדים יותר או מיוחדים פחות.  המקרה שיובא להלן אין בו משום יחודיות.  הפתיע אותי כי עד היום לא כתבתי בהרחבה על הנושא האמור למרות חשיבותו הרבה. לצערי, אולי מקרים שכאלה כבר הפכו בעיני ללא מיוחדים .....
ולכן, החלטתי שגם מקרה "לא מיוחד" אך מצד שני חשוב, מקומו בין דפי "מקרה החודש".

במה דברים אמורים ?

המזון המסחרי היבש, הכופתיות שאנו קונים לחתולים שלנו עלול להוות סכנה, מעין פצצת זמן עבור חתולים ממין זכר. אם הם מסורסים ואם לאו. רב המוצרים של חברות שונות עלולים לגרום לאבנים בדרכי השתן. כל חתול והמטבוליזם (חילוף החומרים) שלו. חלק מהחתולים (זכרים ונקבות כאחד) יפתחו אבנים שיצטברו בשלפוחית וחלקם לא.

 בנקבות אין בעיה.  השופכה, או הצינור המוביל את השתן משלפוחית השתן והחוצה - רחבה דיה כדי שאף אבן לא תיעצר ותחסום את הדרך לשתן.

בזכרים האנטומיה אינה כה ידידותית.  הפין של החתול הזכר צר וקטן ולכן אבנים שנוצרו וניקוו בשלפוחית עלולים להתקע בצינור השתן.  כתוצאה מחסימה כזו - שתן לא יופרש, יתחיל להצטבר בשלפוחית השתן ובסופו של דבר יגרום לכך שהכליות לא תוכלנה ליצר ולהפריש שתן דבר שיביא למותו של החתול המסכן.

ככל שנקדים להגיע לוטרינר כן ייטב. אבל איזה סימנים נראה ? כיצד נדע שדבר כל כך מסוכן קורה ?

ובכן, הסימן הראשון - החתול (מדגיש - זכר בלבד) מבלה זמן רב בארגז הצרכים. בוכה. מוטרד ואינו אוכל. אם לא תייחסו לכך חשיבות - יופיע הסימן השני - לא אוכל, בתחילה שותה יותר אבל גם זה יפסק.   אם גם עתה לא תרוצו לוטרינר, יופיע הסימן הקשה מכולם - חתול ששוכב על צידו לעיתים מקיא, ונראה רע מאוד.
ככל שתקדימו להגיע לוטרינר כך מידת הנזק הכלייתי להמשך חייו של החתול יהיה פחות.

הוטרינר פותח את הסתימה בכל מני דרכים ובהתאם לעוצמת החסימה, שוטף את השלפוחית על מנת לסלק עד כמה שיותר אבנים וגבישים ממערכת השתן, אנטיביוטיקה, ערוי ורידי ואישפוז.  וכל אלה בהתאם לרמת הפגיעה בחתול.

איך נמנע את המצב שבו נוצרות אבנים ?

ראשית, זאת יש לדעת: מקורן של האבנים בקריסטלים (גבישים) מסוג סטרוויט.  אבני הבנין של הגבישים הם: פוספט (זרחן), מגנזיום וסידן (קלציום). 
א. יש לקנות מזון מסחרי שכתוב עליו במפורש: למניעת אבנים בדרכי השתן. כמובן שהוא מכיל פחות מאותם מנראלים מזיקים.
ב. אין לתת לחתול לעולם דברי חלב.  שהרי הם עשירים במינראלים האמורים.
ג.  רצוי מדי פעם לתת מנות בשריות.  בשר מחמיץ את השתן וזו סביבה קשה יותר לגבישים להיווצר.
ד. לעולם לא לתת לחתול כופתיות של כלב.  יצירת האבנים מובטחת.

בתמונה - חתול בעת הטיפול בהרדמה. שימו לב לדם המעורב בשתן בעת הניקוז לכלי האיסוף.

למודאגים - החתול יצא מזה בשלום