ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

מיתוסים שיש לנפץ !


בתחום גידול בעלי החיים נשתרשו להם רעיונות שגויים הנוגעים לגידול ואחזקת בעלי החיים.  ננסה לעבור על כמה שיותר מיתוסים שגויים ולהסבירם.

הכלב מלקק את הפצע, הוא עוזר לעצמו.

לא נכון.  הליקוק גורם לשני מצבים - 1. הצפת הפצע בחיידקים הנמצאים בפה ועל הלשון - אז נכון שקיימים בפה גם אנזימים שיכולים להפריע לחיידקים מזהמים, אך לצערנו ההפסד גדול מהרווח. 2. נזק מכני לרקמה - נכון שעצם הפעולה המכנית של הליקוק עשויה לעזור בסילוק רובד החיידקים היושב בפצע, בפועל - הפעולה המכנית הזאת - פוגעת גם בתאים המתחדשים בתהליך הדלקתי, ומעכבת את ההחלמה.       הרבה פעמים אנו ניתקלים במרפאה בכלבים עם פצעי ליקוק כרוניים שהבעלים בטעות חשבו שהליקוק עוזר לכלב להתגבר על הפצע.  אז איך מתגברים על זה ?  יש להפריד/לבודד את הלשון מהפצע וזאת בעיקר ע"י קולר אליזבט.  בו בזמן לבצע חיטוי הפצע על פי  הנחיית הוטרינר.  אין לחבוש את הפצע כדי לבודד אותו.   חבישת הפצע תגרום לזיהום אפילו חריף יותר.  קיים כלל אצבע - ככל שהפצע לוקק זמן ארוך יותר,  החלמתו המלאה תארך זמן רב יותר.

הכלב מושך את ישבנו על גבי הרצפה או השטיח,  יש לו תולעים. 

ב 95% מהמקרים - לא נכון.  לכלבים, חתולים, ומיני יונקים אחרים (בועש, חמוס ועוד) קיימות שתי בלוטות משני צידי האנוס (פי הטבעת) שתפקידן לשמן את הצואה בעת הטלתה, אך יותר מכך - לתת לה את ריחו האופייני של בעליה.  כולנו יודעים שכאשר כלבנו יוצא לרחוב, הוא מתעכב על כל גוש צואה הנקרה בדרכו. גוש הצואה הזה נותן לו המון מידע לגבי מי מסתובב בשטח.  לעיתים בעת מפגש כלבים - הם לא מתביישים ומרחרחים זה את ישבנו של חברו.  לדוגמא: שני כלבים מגזע פודל ננסי לבן מטיילים ברחוב.  לנו הם נראים בדיוק אותו דבר, אך כל אחד מהם לא מתעניין כלל במראהו של השני.  הוא מתעניין לחלוטין רק בריח של חברו.   רגישות הריח של הכלבים עצומה, והם מסוגלים לאתר אין ספור ריחות ולהבדיל ביניהם. היכולת הזאת מקבילה ליכולתנו, בני האדם, לזהות פרצופים.    איך כל זה קשור לגרירת הישבן ?   לעיתים, צינור המוצא של אחד השקים נחסם (סתם התייבשות של החומר בצינור).   לאט לאט, הבלוטה מתנפחת וכואבת לכלב. בעצם גרירת הישבן על הרצפה, הוא מנסה ליצור לחץ ולנקז אותה בעצמו.  הרבה פעמים הוא לא מצליח ואז הולכים לחנות חיות וקונים כדורים נגד תולעים.   כמובן שאין קשר ולבסוף מגיעים לוטרינר.  הוטרינר בקלות יזהה את הבעיה, ילחץ קלות וישחרר את הכלב מלחציו.   לעיתים ההשתהות בהגעה לוטרינר ארוכה מדי - עד כדי התפתחות דלקת באחד השקים, דבר הדורש טיפול רפואי עמוק יותר, ולעיתים אף ביצוע פעולות כירורגיות.

ביתר 5%  מהמקרים - אכן נמצאות תולעים שטוחות סביב האנוס, דבר שמפריע לכלב ואכן יגרור את ישבנו על הרצפה.

האף של הכלב רטוב/יבש מדי

אז מה ?  אין לזה שום משמעות רפואית

שמתי  את ידי על ראש הכלב והוא חם, הוא בטח חולה

נכון, טמפרטורת הגוף של האדם - כ 36.7 מעלות.   טמפרטורת הגוף של הכלב והחתול - כ 38.6 מעלות.  טבעי שנרגיש בהבדל, אך אין כאן בהכרח משמעות של מחלה. הדרך היחידה לקבוע אם חום הכלב לא תקין, היא החדרת תרמומטר (מדחום) לישבנו. אם הכלב מתנהג כרגיל והמדחום מראה אפילו 39.1, אין צורך להתרגש,  טמפרטורת הגוף של הכלב נתונה לשינויים בהתאם לפעילותו. אם הכלב ניראה בנוסף לחום קל גם ירוד - יש לפנות לוטרינר.

חלב טוב לגורים ולבוגרים

עד גיל 3 שבועות - זה נכון, כי למעשה הם לא אוכלים דבר אחר. עם התחלת הגמילה יש לסגת מהחלב מהר ככל שניתן.  לאחר מכן במהלך חייו הבוגר של הכלב או החתול חלב רק יכול להזיק בעיקר גורם לשלשולים, אך בחתולים זכרים עלול גם לגרום לחסימת דרכי השתן.

אכילת שוקולד גורמת להופעת תולעים בכלב.

לחלוטין אינו נכון.  מה מקור המיתוס הזה לא ברור.  יחד עם זאת, כמות גדולה של שוקולד אינה בריאה לכלב, היא עלולה לגרום לבעיות במע' העצבים, לעיתים בצורה קיצונית עד מוות.

פירות וירקות בריאים לכלב שלי

זה נכון ברובו. יש להמנע מצימוקים וענבים העלולים לגרום לנזק בכליות,  יש להמנע מכרוב, בצל ושום - העלולים לגרום לאנמיה.

יש לי גור, אני נותן לו קלציום (סידן) לחיזוק העצמות

במזונות המסחריים יש את כל המינרלים ושאר המרכיבים להם זקוק הגור. הגור אינו זקוק לשום תוספת, שאגב, עלולה גם להזיק !!