ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

מרץ 2013 - טוואי התהלוכה

באחד מהערבים של אמצע  החודש,  מתקשר אלי דוד, מקיבוץ כברי  ומספר לי כי  אחר הצהריים טייל עם שני הכלבים שלו, האחת "קולה" והשני "מישמיש".   מהיכרותי איתם, שניהם כלבים טובים ונינוחים.  לדבריו,  קולה הקיאה מספר פעמים, אך כעת כשחלפו כ 3-4 שעות, מרגישה הרבה יותר טוב.  לעומתה - מישמיש - נראה ירוד, מרייר מפיו ומסרב לשתות ולאכול. דוד נתבקש להביא את הכלבים למרפאה כמה שיותר מהר ואכן,  נראה היה שקולה מרגישה מצוין.  מישמיש אכן הראה את הסימנים שדוד תיאר בטלפון והחלנו בבדיקתו.

מישמיש היה מדוכא וריר נטף מפיו.   בבדיקת הפה נמצאה לשון כהה - סגול עמוק, עם מס'  שלפוחיות, וניכר שהלשון עברה איזשהו תהליך צריבה.  צריבה כזו דומה למה שאנו חווים בעת מפגש של עור גופנו עם מדוזה. אך במקרה הזה מדובר בכלב שטייל באיזור כפרי שעצים פזורים בו בדלילות. תיתכן גם צריבה על בסיס כימי, כמו סודה קאוסטית. 

                                                             

                                                                    בצילום ללא "פלאש"  


דוד, כמוני חשדנו שמדובר במפגש של הכלב עם זחלים של "טוואי התהלוכה," או קרובי משפחתו "דובון הקורים".

זחלי הטוואי בוקעים  מהביצים בשלהי הסתיו (סביב נובמבר)  טווים קורים ונודדים לכיוון עצי האורן הסמוכים.  הם ניזונים על העצים ובראשית האביב יורדים מהעץ בתהלוכה  ומתגלמים באדמה.  בשלהי הקיץ,  (אוגוסט-ספטמבר) הם בוקעים כעש (סוג של פרפר),  ומשלימים את מעגל החיים של העש. גופו של הזחל מכוסה באלפי שערות רעילות, שמהוות עבורו מנגנון הגנה מצוין.  יש לציין שגם הפקעות מהן בוקעים הפרפרים  ונותרות בקרקע, רעילות ועלולות לגרום לתופעות דומות. כך שאין זה אומר שכלב בא במגע עם הזחלים עצמם, אם המקרה קרה בסוף הקיץ !!  לזיהוי הזחל   ובכן, מישמיש טופל בחמרים אנטיהיסטמיניים וסטרואידים, ערוי נוזלים ואנטיביוטיקה.  לצערנו, ידוע שפגיעות מסוג זה, עלולות להביאה לנקרוזה (תהליכי נמק) בלשון, באיזור השפתיים והחניכיים.

לשמחתנו - למחרת, נעלמו השלפוחיות, צבע הלשון חזר להיות ורדרד יותר, אך עדיין הלשון הייתה נפוחה עם מס' אזורים שעלולים להפוך נימקיים. מעבר לטיפול החוזר אותו קיבל מישמיש, נתבקש דוד לשטוף את הלשון בעזרת מזרק גדול משתי סיבות: א.  להקל על סיבלו של מישמיש ב. שטיפה מס' פעמים ביום עוזרת בסילוק זיהום שעלול להתפתח על גבי הרקמה הניזוקה. בנוסף מישמיש טופל גם במשכך כאבים, אופטלגין. פרט לכך מישמיש כבר היסתובב עם זנב למעלה, כמעט חזר לעצמו.

מישמיש ביום השני      


                                              

ביום השלישי, מישמיש הרגיש הרבה יותר טוב, שתה מעט מרק ויצא לטיול בשמחה. ניכר בלשון תהליך החלמה שבו מושלת הרקמה הנמקית ורקמה בריאה יותר תבנה תחתיה.  מקווים שבמהרה. 


 

כ 6 ימים לאחר האירוע מישמיש כבר אוכל בעצמו, ללשון נגרם נזק בעיקר בשוליים אך היא חזרה לתפקד ולשמחתנו הארוע עבר בשלום ללא נזקים חריפים.  תמונת הלשון בפגישתנו האחרונה