ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

נובמבר 2012- רעל חלזונות

הרעלת רעל חלזונות

 בסוף אוקטובר, כאשר  מתחיל להיות גשום יותר, האדמה לחה מאוד  והחלזונות יוצאים בהמוניהם.   רובנו לא מתייסים לכך, אך לחלקנו יש חצר בה משוטטים הרבה חלזונות, מטפסים בכל מקום, אנו דורסים אותם בטעות, ובקיצור - מפריעים.  על מנת להפטר מהם, מפזרים בעלי החצר רעל בשם "מתאזון" -  שהמרכיב הכימי שלו הוא מתאלדהיד. לצערנו, לרעל הזה יש טעם שכלבים אוהבים.

בהרעלה ברעל חלזונות,  לא נתקלתי  לפחות בחמש השנים האחרונות.  בתחילת שבוע של אמצע נובמבר התקשר אלי גלעד, ומספר שכלבתו סימה אינה יציבה, רועדת ונראית מסוממת.  בקשתי מגלעד שיביא אותה מידית למרפאה - ברור שמשהוא לא טוב עובר על הכלבה.  "סימה"  הגיעה אלינו רועדת, מריירת, בקושי מסוגלת לעמוד - תסמינים ברורים של הרעלה.סימה קיבלה חומרים להקאה, חוברה לערוי וגלעד נתבקש לברר אם פזרו רעל בסביבה.   מתברר שאביו פזר יום קודם מתאזון בחצר ובעדניות הצמחים נותרו גרגירים. ומכאן ההמשך ברור....  סימה הורדמה למס' ימים בהרדמה מינימלית וכשראינו שאין יותר תסמיני הרעלה, הנחנו לה להתעורר.  היא חזרה הביתה בשמחה.  בתחילה לא ראתה היטב, אך תוך יומיים -שלשה חזרה לראות 6/6.   אז מה מיוחד כאן ??

למחרת שחרורה.......ערב שישי, גשם בחוץ, מתקשר פנחס בעליו של לברדור גדול מימדים בשם "סמי".   הוא מספר שהכלב שוכב  בחוץ, בגשם,  רועד כולו, על צידו וללא שליטה.  הוא מספר לי שאינו יכול להזיז אותו משם עקב גודלו, הבוץ והגשם.   נסעתי במהירות אליו לביתו, ובכוחות משותפים הנחנו את סמי ברכב ודהרנו למרפאה.    "סמי" הגיע עם קושי נשימתי חום גבוה מאוד וכולו מכוסה בבוץ.  בעליו ידע לספר שסמי "טיפל" בחבילת מתאזון שהושארה בחוץ,  דבר שהוכח בקלות כאשר השרינו הקאה בכלב וכמות גדולה של חומר כחול נפלטה החוצה.  גם "סמי" הורדם למס' ימים ועדות לכמות הגדולה של החומר ממנה נהנה,  נפלטה בצואה במהלך שנתו.  גושי צואה כחולים !! ובכמות גדולה, מחזה הזוי משהו ......

גם סמי הלך לביתו מס' ימים לאחר מכן כשהוא סובל מלקות ראיה קלה...  דבר שהסתדר תוך מס' ימים.

סמי וסימה עברו הרעלה שאפשר למות ממנה די בקלות אם לא רואים את הכלב בעת ההתרחשות.   מקווה שלא נראה מקרים דומים בחמש השנים הבאות.