ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

מה הסיפור של החיך הרך ?

נתחיל באנטומיה.  בתיקרת הפה של כל אחד מאיתנו קיים אזור קשה שהוא חלק מהגולגולת הנקרא מקסילה.  אם ניגע באצבע מקדמת המקסילה אל תוך חלל הפה, נרגיש שהחלק הקשה הופך להיות רך ורגיש למגע.   זהו איזור החיך הרך.  תפקיד החיך הרך להפריד את דרכי האויר שיכולים לזרום גם דרך האף וגם דרך הפה לקנה הנשימה.   בנוסף, אינו מאפשר לאוכל הנלעס, להכנס לדרכי הנשימה: אף וקנה (לקנה הגנה נוספת בצורת מגן קטן הנקרא אפיגלוטיס).
אצל הרב המכריע של היונקים (גם הימיים) מבנה הגרון דומה וההפרדה בין דרך המזון ודרך האויר עובדת בצורה מושלמת. לחיך הרך תפקיד חשוב בביצוע ההפרדה !
בדר"כ בגזעי כלבים קצרי אף (בראכיספאליים) אך גם בגזעים אחרים ומעורבים, עלול החייך הרך להיות ארוך במספר מילימטרים בודדים 1-4, וכתוצאה מכך עלולות להיות בעיות.
הבעיה העיקרית בבני האדם - נחירות ! אך גם בכלבים.
יש כלבים שהפרעות הנשימה קורות לא רק במצב שינה.   החיך הרך המארך, גמיש מעט יותר מדי, ולא מצליח להיות מאוזן ויציב בחלל הגרון.  כתוצאה מכך אנו רואים כלב שמתקשה לנשום, נחנק, משתנק בעיקר אחר מאמץ או התרגשות.
בסירטון שתראו, רואים כלב ביגל חמוד שאנו יודעים שקיימת אצלו הבעיה, לא בצורה קיצונית, אך תוכלו להתרשם כיצד הדבר נראה.
אז מה עושים עם זה ?
ברב המקרים, אפשר לחיות עם התופעה מפני שאינה מופיעה כל הזמן.  אך במקרים קשים בדרך כלל בכלבים קצרי אף (בולדוג צרפתי, בוקסר, פקינז או בוסטון טרייר) לתופעה משמעות כבדה יותר ואנו מנתחים ומורידים פיסה קצרה לרוחבו של החייך הרך.  זהו ניתוח קצר אך יעיל מאוד כפתרון לבעיה.