ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

ספטמבר 2013 - עיגולים מסתוריים

לדין חתולה מבוגרת מאוד   - בת 17 !!

חתולה בריאה בדר"כ  אם כי  כמעט תמיד מפורעשת. יום אחד הגיע החתולה עם פצעים זיהומיים סביב האוזניים.  דין סיפר שהחתולה מגרדת את האיזור. החלנו בטיפול יומי של מי חמצן וכובע אליזבתני כדי למנוע ממנה להגיע ולגרד את אוזניייה.   כמובן שהיא טופלה גם בצורה אנטיביוטית. לאחר כ 3 ימי טיפול שמנו לב שגם בבטן קיימים פצעים גדולים ומזוהמים בעיקר סביב הפטמות.
עם קבלת זריקה עם חומר סטרואידי, החל המצב להשתפר, הזיהומים סביב האוזניים החלו להיעלם, ובבטן נותרו  כ 4 עיגולים גדולים שחורים.   המופע הזה היה קצת מטריד.  יתכן שצבע העור ישתנה כתוצעה מהזיהום ?  יכול להיות שאנו רואים התפשטות פטריה תת-עורית ?  אולי גידול סרטני ?   שלחנו ביופסיה...

    הבטן כפי שנראתה שבוע אחרי.

כשבוע אחרי לקיחת הדגימה חזרה תשובת המעבדה.  ניתן לראות בתמונה שהכתמים השחורים חלקים יותר, ללא זיהום והשחור דהוי מעט.   מהמעבדה למדנו שמדובר בדלקת אאוזינופילית  מעורבת בריבוי של תאי מאסט (לא אכנס להסברים עמוקים יותר) עם פיגמנטציה של הרקמה. לא מדובר בפטריה או חלילה בסוג של גידול.

המקרה הזה די חריג מעצם העובדה שהפגם בעור הפך לשחור. יתכן שעצם הליקוק הממושך והזיהום גרמו לשינוי בצבע העור.

ידועה לנו סיבה נוספת לשינוי בצבע העור בחתולים.   בחתולים קיים גן  (גן הוא נושא תכונה בחומר התורשתי ה DNA)  שגורם להופעת שיער שחור במקומות חשופי פרווה או דלילי פרוה כגון אוזניים, פנים, קצוות רגליים קצה זנב וכו'.  הביטוי הבולט  ביותר  נראה בחתול הסיאמי.   אם חתול סיאמי נפצע במקום כלשהו בגוף, מגולח ונתפר - באזור בו נפצע - יופיע שיער שחור לתקופה של 3 חדשים עד שיוחלף בצבע האפור הרגיל.   כלומר - ביטוי הגן הוא תולדה של טמפ' העור.                                ניתן לראות בחתול הסיאמי את הצבע השחור באזורי הפרווה הקרים יותר.לא נראה שהופעת הצבע השחור בחתולה של דין דומה לתופעה של ביטוי גן, אך לא ניתן לשלול זאת.