ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

ספטמבר 2014 - שובר אצבעות

שברים באצבעות הרגליים הם חזיון נפוץ במרפאה.  בדר"כ אנו רואים שבר באצבע אחת או שתיים (הסמוכה לה) או סדק, ולרב בכלבים מגזעים קטנים.  שברים אלו ניתנים לתיקון פשוט ומהיר ע"י קיבוע חיצוני וללא צורך בניתוח.

לציפי חתולה בשם בוני שמנמנה, יפה וטריקולורית.  באמת חתולה מתוקה.  ציפי שגרה באחד המושבים בסביבה, ראתה שבמשך מס' ימים בוני צולעת או לא דורכת על רגלה האחורית.  היא גם ראתה שאחת מעצמות כף הרגל נמצאת אל מחוץ לעור.    ואכן כאשר קיבלנו את החתולה,  מיד היה ברור שמדובר בשבר פתוח, מעט מזוהם, כאשר שתי עצמות מחוץ לכף הרגל.  הצילום הראה את מלוא הקטסטרופה:  כל עצמות כף הרגל שבורות והוסטו לחלוטין ממקומן. 


ברגע הראשון   נראה לנו לא הגיוני שנוכל להחזיר את העצמות למקומן משתי  סיבות כבדות משקל.  א.  הזיהום הצפוי לאחר הניתוח עלול להרוס את ניסיון שחזור כף הרגל.  ב.  החזרת העצמות למקומן כרוכה במעבר בין שרירים עצבים וגידים המאכלסים לרב את אזור הניתוח. הסברנו את העובדות לציפי ובאמת חשבנו על קטיעת הרגל, אך ציפי לא הסכימה לכך. מבחינתה - יש להציל את הרגל ויהי מה.    נגשנו לעבודה.  

בוני הורדמה והכנסה לחדר הניתוח.  במשך כשעתיים עבדנו בזהירות ובעדינות כאשר  כמעט כל עצם מוחזרת למקומה הראשוני לפני הפגיעה.  כל עצם היתה צריכה לעבור מבוך של גידים, עצבים ושרירים.  בסיום הניתוח, אחרי חיטוי נוסף ויבוש הרגל, היא נחבשה וקובעה על מנת לעזור ליצב את העצמות במקומן. 

צילום ראשון במהלך העבודה 


צילום שני במהלך העבודה  


מס' ימים לאחר מכן בוני הובאה לשחרור הקיבוע חיטוי נוסף והחלפתו בקיבוע חדש.   מצבה הלך והשתפר, ונכון להיום היא רצה על הרגל ללא שום מגבלה.

קשה לומר ממה נפצעה בוני.  נראה שרגלה נתפסה באיזשהוא  שקע בקיר או חלון, ותוך נסיון לחלץ את עצמה, שברה את הרגל.

טיפ קטן - הרבה משברי שרש כף היד (רגל...)  נגרמים עקב השמטות  מהידיים של גורים או כלבים מגזעים קטנים.   הדבר קורה בעיקר  אצל ילדים צעירים.   לכן, אנו ממליצים בפני ההורים: ילדים בני 3-7 המחזיקים את הכלב בידייהם - עדיף שישבו על ספה או על הרצפה. כך הנפילה תהיה מגובה נמוך יותר.