ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

עיקור וסירוס - למה זה טוב?

עיקור

בניתוח העיקור אנו מבצעים חתך במרכז הבטן של הכלבה ומוציאים את השחלות ולעיתים גם את הרחם.  ללא השחלות, הכלבה לא תתיחם ולא תוכל להכנס להריון.  הוצאת  הרחם נועדה להבטיח שאיבר זה לא יזדהם, או שיתפתח בו/עליו גוש סרטני.  עיקור הכלבה הוא אחד האמצעים החשובים ביותר למניעת דלקות רחם וגידולים בעטין                                                                  
דלקת רחם בכלבה (פיומטרה)

סירוס

ניתוח הסירוס הוא ניתוח שבו אנו מבצעים חתך קטן קרוב לשק האשכים, שולפים ומסלקים את שני האשכים מתוכו. זהו ניתוח קצר כשלמעשה סילקנו מגופו של הכלב את היכולת ליצר זרע ולגרום להריון בכלבה. סירוס הזכרים מפחית את הסכנה של סרטן האשכים והערמונית (פרוסטטה).

חייהם של כלבים שעברו עיקור/סירוס ארוכים יותר, בריאים יותר ואיכותיים יותר.       בניגוד לבני אדם הדחף המיני של כלבים הוא הורמונלי בלבד וכך גם אינסטינקט האמהות. כאשר מונעים את יצירת ההורמונים המכתיבים את ההתנהגות המינית, הכלבים אינם חשים בחסר כלשהו.  כאשר מונעים את ההתעברות וההריון הכלבה אינה יודעת שהיא מפסידה משהו. כלבים, בניגוד לבני אדם אינם שואפים לחוות את חווית ההורות, ואין להם שליטה על מס' ההמלטות. מי שבוחר להמנע מהתערבות, ומחליט שלא לעקר או לסרס, מאפשר המלטה בלתי מבוקרת של גורים שלרובם לא ימצא בית, וסופם הזנחה או המתה.

לתהליך העיקור והסירוס תופעות לואי מעטות, שמולן ניצבת הסכנה (במיוחד לכלבה) כתוצאה מאי-עיקור. עיקור וסירוס הם הליכים כירורגיים המבוצעים בהרדמה מלאה. הכלבים חוזרים, בדר"כ, לתפקוד מלא תוך  24-48 שעות. 

לעיתים בעלי הכלבים נרתעים מביצוע ניתוח העיקור/סירוס בשל החשש לתופעות לואי בהן: השמנה, שינויים בהתנהגות או במצב הרוח.  את התופעות הללו ניתן להפחית למינימום בעמצעות טיפול ותזונה נכונים. להיפך - כלבים מעוקרים/מסורסים הם בעלי מזג נוח וטוב יותר.

העיקור וסירוס חוסכים מבעלי הכלב את חוסר הנוחות הכרוך בתקופות היחום המתרחשות פעמיים בשנה: 

א. בריחה מהבית ושוטטות העלולים לפגוע בכלב/ה

ב. דימום אצל כלבות 

ג. מטרד הנגרם כתוצאה מהתקהלות כלבים זכרים סביב הכלב המיוחמת 

ד. מאבקי זכרים הגורמים לפציעות קשות.


עשרות אלפי כלבים וגורים ננטשים מדי שנה. רק 10% מהם מוצאים בית. השאר מוצאים את מותם ברחובות, רעבים, מוזנחים או נדרסים תחת גלגלי רכב, או מורדמים למוות בכלביות העירוניות או בעמותות.  נתוחי העיקור והסירוס הם אמצעי המניעה הראשונים במעלה להפחתת ההמלטות בקרב הכלבים, וכתוצאה מכך צימצום ההמתות והסבל של כלבים נטושים. זהו מעשה של חסד לכלבים, לבעליהם, לחברה ולסביבה.

אין ספק שהמלטת גורים היא חוויה מרגשת לבעלי כלבים, ובמיוחד למשפחות עם ילדים. הגורים הצעירים מתוקים ומלאי קסם, ובעלי הכלבים חוגגים את הרחבת המשפחה. אך עד מהרה עולה השאלה מה עושים עם הגורים ?  הגורים כמו תינוקות, זקוקים לטיפול, למרחב, ומרגע שחדלו לינוק, הם הופכים תלויים לחלוטין בבעליהם, ולעיתים קרובות, לעול כבד על בני הבית. במקרים רבים לא מצליחה המשפחה למצוא בית חם לגורים, הם מסולקים לרחוב במקרה הגרוע, או מועברים לארגונים למען בע"ח המתקשים אף הם למצוא בית לאלפי הגורים.  הפרידה מהגורים הנשלחים לרחוב או מעברים למכלאה משאירה משקעים קשים בליבות הילדים ובליבם של כל בני הבית.

 

לידיעתכם: העיקור והסירוס יזכו אתכם בהנחה משמעותית (כ 80%) באגרת הרישיון והכלבת