ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

על פרעושים וקרציות ותולעים למינהם

מדוע יש להגן על הכלב והחתול מפני טפילים ?

הטפילים החיצוניים (פרעושים וקרציות)  והפנימיים (תולעים) פוגעים בבריאות הכלב והחתול, גורמים להם סבל ואי-נוחות ואף מסכנים את חייהם. בנוסף, עלולים הטפילים להעביר לחיות מחלות מסוכנות.  כלבים וחתולים נדבקים בקלות בטפילים השונים, באמצעות מגע ביניהם, או בעת הימצאותם במקומות הנגועים בטפילים.

פרעושים

הטפילים הנפוצים ביותר בכלבים וחתולים. הם חיים על גוף הכלב והחתול וניזונים ממציצת דמם.

ההדבקה: הפרעושים מתפתחים בסביבת המחיה של החיה - בבית בין שערות השטיח, חריצי הרצפה וכו' ובחוץ בסדקים ובחול, וקופצים על החיה ונצמדים אליה כדי למצוץ את דמה. פרעושים גם עוברים מחיה לחיה.

פרעושים מתרבים במהירות בתנאי חום ולחות ולכן, עיקר פעילותם היא בחודשי האביב והקיץ.

התופעות: גירויים וגירודים בעור, פצעים ודלקות עור, נשירת שיער, איבוד דם העלול לגרום אנמיה ואף מוות; העברת תולעי מעיים (הפרעוש הוא פונדקאי הביניים של תולעים שטוחות).

טיפול ומניעה: 1. מקומי - הדברת הפרעושים שעל החיה והגנה עליה מנגיעות חוזרת בפרעושים, באמצעות תכשירים וטרינריים מתאימים לטיפול חיצוני.

 2. סביבתי - הדברת הפרעושים הקיימים ומניעת התרבות והתפתחות של פרעושים חדשים בסביבת המרבץ והמחיה של החיה, באמצעות ריסוס בחומרים ושמירה על סביבה נקייה.

זהירות: החומרים המשמשים להדברת פרעושים עלולים במינון או שימוש לא נכון לפגוע בבריאות החיה (בעיקר בחתולים), לכן, יש להתייעץ הוטרינר בבחירת התכשיר להדברה מקומית או סביבתית, ובאופן השימוש בו.

קרצית הכלב

קרצית הכלב היא הקרציה הנפוצה ביותר בעולם. היא נטפלת בעיקר לכלבים ומוצצת את דמם.

ההדבקה: הקרציות נמצאות בעיקר בחוץ, ולכן הן עולות בעיקר על כלבים שחיים מחוץ לבית, או נמצאים הרבה בחוץ. תקופת הפעילות העיקרית של קרצית הכלב החומה היא בחודשי האביב והקיץ.

התופעות: גרויים מקומיים, זיהום חיידקי ודלקת עור חריפה, אנמיה. קרצית נגועה עלולה להעביר לכלב מחלות, ביניהן קדחת הקרצית (ארליכיוזיס), הנגרמת מטפיל החודר לתאי הדם של הכלב באמצעות עקיצת קרצית. בגוף הכלב הטפיל פוגע בתאי הדם, הטחוך, המח העצם ובאברים נוספים. המחלה מתבטאת בדיכאון וחולשה, ובהמשך הופכת לכרונית וגורמת לאנמיה, חום, דימומים וזיהומים משניים, רזון קשה ואף מוות. חשוב: מחלת קדחת הקרציות ניתנת לטיפול בעזרת אנטיביוטיקה מתאימה. אבל, עדיף למנוע אותה ע"י טיפול נכון המונע מהכלב הידבקות בקרציות. מחלת קדחת הקרציות אינה מידבקת לבני אדם !, מחלה אחרת, קדחת הבהרות, עלולה לעבור מקרצית הכלב לאדם באמצעות עקיצה, אם הקרצית נושאת את גורם המחלה. מחלת קדחת הבהרות אינה מידבקת לכלבים.

טיפול ומניעה: 1. מקומי - הדברת הקרציות שעל הכלב והגנה עליו מנגיעות חוזרת בקרציות, באמצעות תכשירים וטרינריים מתאימים לטיפול חיצוני.

2. סביבתי - ריסוס סביבת המחיה של הכלב בחומרים מתאימים, ושמירה על נקיונה.

תולעים

התולעים הן טפילים פנימיים, בהם נגועים כלבים וחתולים לעיתים קרובות. התולעים הנפוצות ביותר הן תולעי המעיים העגולות(נמטודות) והשטוחות (תולעי סרט).

ההדבקה: התולעים העגולות - מצויות בגורים, הנדבקים בהן מאמותיהם, ברחם או ביניקה. אפשר להידבק בהן גם ממגע עם צואה של חיה הנגועה בתולעים. התולעים השטוחות - מקורן בעיקר בפרעושים. כשהכלב/חתול מלקק או נושך עצמו כדי להתגרד, הוא בולע פרעושים, שבגופם תולעים צעירות, וכך הוא נדבק.

התופעות: פגיעה ברקמות ובאברים פנימיים, חסימת מעיים, פגיעה בתפקוד המערכת החיסונית, חולשה, רזון, אנמיה, בטן נפוחה וכואבת, הקאות, שלשולים.

טיפול ומניעה: מתן תרופה וטרינרית (בכדורים או בזריקה), המשמידה את התולעים הקיימות. אין טיפול המונע הידבקות חוזרת בתולעים. לכן, יש לחזור על הטיפול לפי הנחיית הוטרינר. חשוב לזכור: חיה הנגועה בפרעושים תהיה נגועה בתולעים !