ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

פברואר 2014 - השתפלות וגינה בכלבת פאג

השתפלות הוגינה אל מחוץ לגוף הכלבה היא תופעה לא נדירה מדי, אך לעיתים גודל ההשתפלות הוא עצום כמו במקרה שהגיע אלינו באחד מסופי השבוע של פברואר.   למעשה אנו מדברים על בצקת אחת גדולה של רירית הוגינה,  שמתרחשת על רקע תגובה לאסטרוגן (הורמון המין הנקבי)  המצוי ברמות שיא בזמן תקופת היחום של הכלבה.  לא מדובר בצניחת הנרתיק !!.  מדובר בבצקת של רקמת הנרתיק שמוצאת את דרכה לפתח הזמין היחיד אל מחוץ לגוף.   טוי היא כלבת פאג  בת 8- וכך היא הגיעה למרפאה:

                              

  טוי  עברה שתי המלטות ללא תקלות קודמות.   (על פי הספרות רב  מקרים מתרחשים בכלבות צעירות).   הפתרון המיידי  הוא הורדת רמת הורמון האסטרוגן באמצעות סילוק השחלות ,  היינו  - ניתוח עיקור.   בהרבה מקרים (קלים יותר) הרקמה תיסוג לאחור בתוך כ 10 ימים תוך כדי שטיפות חוזרות ונשנות של הבצקת.  דבר ראשון ניתחנו את הכלבה ועיקרנו אותה.  החלטנו שאין  מדובר במקרה קל ויש לבצע פעולה יותר קצונית - היינו השבת רב הרקמה למקומה.   התייעצנו איך לעשות זאת עם ד"ר אייל רנן מבית החולים הוטרינרי: כיצד לדחוף את הגוש המפלצתי הזה לתוך הכלבה. לאחר שבוצעו החתכים במקומות הנדרשים ותוך עיסוי ודחיפה (שנמשכו כשעה וחצי)   הצלחנו במשימה. סביב הפתח נתפרו מס' תפרים על מנת לא לאפשר לרקמה העודפת לפרוץ שוב החוצה והושאר קטטר לשחרור חופשי של השתן.   אני חייב לציין שהעבודה היתה קשה מאוד (אפילו הזעתי)  על סף יאוש.  בשלב מסויים התקשרנו שוב לאייל ושאלנו האם ניתן לקטוע את רב הגוש.  הוא נתן אור ירוק,  אך במאמץ נוסף  הצלחנו לגמור את העבודה ללא קטיעה.  להלן התמונות מהשלבים השונים של הניתוח:
בתמונה הראשונה רואים שהגוש מעט קטן,  בתמונה השניה הגוש קטן יותר ורואים גם את החתך שבוצע  כדי לאפשר את הכנסת הגוש  ובתמונה הסופית  כבר נראים התפרים שיתחמו לבסוף את שארית הגוש במקומו ואת הקטטר  שהוחדר לשלפוחית השתן.

שוב תודה לד"ר רנן.  

ואם דאגתם  -  לכלבה ולוטרינר שלום