ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

פברואר 2015- היפוך קיבה

GDV Syndrom,  היפוך קיבה בכלב בוקסר
בוקי הוא בוקסר בן 7 שנים.  מראה פניו הפחוס  של הבוקסר נראה מאיים לכל מי שאינו חובב כלבים אך האמת לגבי טבעו של הגזע הזה הפוכה לחלוטין. מי שמכיר בוקסרים יודע שמדובר בגזע עליז ושמח.  בעליו הגיע אלינו  בבהלה, כאשר בוקי מרגיש תקוע, מרייר, מנסה להקיא ובטנו נפוחה.  האבחון  של בוקי  החל מבטנו הנפוחה.   מנסיוננו ברור  היה שמדובר בקיבה  מורחבת ומנופחת.  לכך שני הסברים:  Gastric Dilatation - הרחבת קיבה,  או   Gastric Dilatation Volvulus    שמשמעותו הרחבה וסיבוב הקיבה.    הרחבת הקיבה בלבד עלולה לנבוע מאכילה גסה ויצור גזים מסיבי עקב מזון תקוע (תופעה דומה בכבשים)  והפתרון הוא בדר"כ פשוט - טשטוש הכלב החדרת צינור קיבה וסילוק המזון העודף מהקיבה. בנוסף לכך שצינור הקיבה חודר בקלות לקיבה, שטיפת הקיבה הוא פתרון קל ומהיר לבעיה.  בדר"כ הבעלים גם מדווח על האכילה המסיבית כך שהאבחנה קלה למדי (עם או בלי צילום רנטגן).

לבוקי היתה הרחבת קיבה מסוג GDV.   הרחבת הקיבה הקשורה בסיבובה הוא מצב מסכן חיים חמור !!   התופעה עלולה להתרחש  בכלבים מבוגרים (7+>) ובעיקר בכלבים עמוקי ורחבי חזה.  בגזעים הנפוצים בארץ אנו רועים זאת בעיקר בדוברמן, רועה גרמני ובוקסר.  גזעים פחות נפוצים כוללים : סן-ברנרד, סטר אנגלי ואירי, פוינטר ועוד.   למהירות שבה תגיעו לווטרינר חשיבות קריטית לגבי היכולת להציל את הכלב.   הדקות נוקפות וככל שתתעקבו ותתלבטו,  כך ייקשה עלינו להצילו.    הסיבה לכך שהמצב ידרדר את הכלב למצב מסכן חיים נעוצה באנטומיה ובסיבוב עצמו.   

הסיבוב יתרחש עם כיוון השעון (בהסתכלות כאשר אתה עומד מאחורי הכלב).   הסיבוב עצמו גורם אנטומית למס' תזוזות

1. הקצה הסופי של הושט (לפני כניסתו לקיבה) מסתובב ונחסם ועל כן הכלב לא מסוגל להקיא. 

2.  הפילורוס (מוצא הקיבה התחתון לכיוון המעי הדק)  יוסט ממקומו  עד שיתמקם מעל הקיבה 

3. עקב כך נלכד התריסריון בסמוך לו ליד הושט  והתוצאה של 2 ו 3 חסימה של הקיבה לאפשרות סילוק גזים וחומר נוזלי להמשך מערכת העיכול. 

4. הקריטי מכולם:  ורידי הבטן (הנבוב התחתון)  כמעט נחסם למעבר דם דרכו וגם ההאורטה  התחתונה (העורק הראשי בבטן ) מתקשה להזרים דם למערכת.  דבר שיגרום לחסר חמצן לאברי הבטן (כולל כבד, מעיים  וכליות)  הצטברות כימיקלים טוקסיים ולנמק בקיבה. 

הגורמים העיקריים לתופעה הם התנהגותיים בעיקר.  א.  אכילה ומיד לאחר מכן משחק, קפיצה או סתם פעילות פיזית

                          ב. קופצנות יתר ללא אכילה חריגה

                         ג.  טחול נפוח מסיבה כל שהיא (גידולי, דלקתי).   הטחול שקשור בליגמנטים וכלי דם לקיבה עלול להסיט את הקיבה אחריו גם אם לא קרו סעיפים א' ו ב'

כאמור ההשפעה הישירה תחול על המערכת הקרדיווסקולרית, מע' הנשימה והעיכול,  וההשפעה משנית (אך גם היא קריטית)  בעיקר בגלל נזק מטבולי  תחול על מע' הלימפה, מע' העצבים והכליות. שוק  טוקסי והיפוולמי  (טוקסי - רעלי,  היפוולמי - תת נפח ותת לחץ דם)  הם הגורמים העקריים שיביאו למותו של הכלב.    אי ספיקת דם לקיבה המסובבת תביא לדימומים מדופן הקיבה, עד לנקרוזה (נמק) של חלקים ממנה.   הטוקסמיה, חוסר החמצן ברקמות  חמצת מטבולית ועוד, עלולים אף לגרום ל DIC,  שבסופו של דבר יביא לדימומים קשים עקב נפילה מוחלטת ביכולת הקרישה של הדם.

מה הפתרון  ?

מי שזוכר את דולי (מקרה חודש אוגוסט 13) - הגברת הזו התארחה אצלנו  שוב לפני כחצי שנה עם סיבוב קיבה קל.  מה זה אומר?  בהרדמה: שחררנו את הגזים מהקיבה שלה ע"י דיקור. ולאחר מכן בצענו סיבוב מהיר של כל גופה כנגד השעון.  (שוכבת על צד שמאל והופכים אותה ע"י אחיזה בכל 4 הגפיים במהירות לצידה הימני).  חוזרים על הפעולה מס' פעמים.  במקרים קלים זה עובד ואכן כך עם דולי.   בעליה הוזהרו לגבי אכילה מרובה  ותנועת יתר.  עד היום לא חזרה אלינו  בענין הזה.

בוקי הוא מקרה אחר.  ניכר שמצבו היה  קשה יותר, והוחלט לנתחו.   למזלו של בוקי, הקיבה שלו עדיין לא היתה נמקית, היא הוחזרה למקומה ואיזור המוצא שלה (הפילורוס) ניתפר לדופן הבטן על מנת למנוע  מהקיבה תזוזות עתידיות.  הדבר שבלט אצל בוקי: הטחול היה במיקום רחוק מאוד, ומעט נפוח .  אנו חושדים שהטחול משך אחריו את כל המערכת וסובב אותה, וזאת משום שבוקי לא אכל כמעט דבר קודם למקרה.  אך בוקי הוא כלב מאד קופצני.....

בוקי אושפז ליממה ושוחרר לביתו.    כמובן תחת כיסוי אנטיביוטי והשגחה.  על שימחת חייו של בוקי  מעיבה עננה קטנה, ובעליו הונחו לרסן את התנהגותו השמחה והקופצנית.יש לציין שקיימים כלבים שעוברים ניתוח מהסוג הזה רק מפני שהם בקבוצת הסיכון, מה שנקרא: להקדים תרופה למכה.