ד"ר מילגרם

מרפאה לחיות בית     

הרצל 19, נהריה.  טל. 04-9521666

תולעת הפארק

תולעת הפארק, ספירוצרקה-לופי, ניתגלתה במרכז הארץ בתחילת שנות השמונים של המאה הקודמת. עם הזמן, בעיקר עקב חוסר המודעות לקיומה ונזקיה, נפוצה לצפון הארץ ודרומה והפכה לבעיה כלל ארצית.

מצבנו היום טוב בהרבה לעומת אותן שנים עקב פעולות המניעה שננקטו והעלאת המודעות בקרב בעלי הכלבים.

איפה וכיצד נדבקים ?

כשכלבים נמצאים מחוץ לבית - בגנים ציבוריים ובפארקים, במדשאות ובחצרות - הם באים במגע עם חומרים אורגניים שונים (שאריות מזון, ציפור מתה, צואה) ואוכלים מהם. חיפושיות הזבל הניזונות מחומרים אורגניים אלה נמצאות בתוכם וכך, הכלב בולע גם אותן. אם החיפושית נגועה בספירוצרקה-לופי- הכלב נדבק.   בגופן של חיפושיות זבל נגועות ישנם זחלים של ספירוצרקה-לופי. הזחלים משתחררים בקיבת הכלב, נודדים בגופו לאבי העורקים, חודרים לדופן הוושט והופכים לתולעים בוגרות.  התולעים הבורות חודרות בגוף הכלב לקנה הנשימה, לקרום הריאות, לקיבה, לכליות, למעטפת השרירים ומתחת לעור.  התולעים הבוגרות מטילות ביצים בגוף הכלב. הביצים מופרשות בצואת הכלב ונאכלות ע"י חיפושיות הזבל. כך מתפשט מעגל ההדבקה בספירוצרקה-לופי.

סימני המחלה ונזקיה

נזקי הזחלים: נזקים לרקמות וקרעים בכלי הדם, העלולים לגרום למוות פתאומי של הכלב.

נזקי התולעים: פגיעה באבי העורקים ובעמוד השידרה, וגידולים בדופן הוושט העלולים להפוך לממאירים.

סימני הפגיעות הפנימיות יכולים להתבטא בשלשול, הקאות, קשיי בליעה, הפרשת ריר, רזון, קשיי נשימה, שיעולים, ואף דימום פנימי הגורם מוות מיידי.

הטיפולים

הטיפולים ניתנים כמניעה - לפני ההדבקה, או לאחר ההדבקה - להשמדת הזחלים או התולעים הבוגרות שבגוף הכלב.  הטיפול המונע נעשה בעזרת זריקה תקופתית של תרופה וטרינרית מתאימה המסייעת במניעת המחלה.

כיצד נצמצם את התפשטות התולעת בארץ ולמי זה מתאים ?

חשוב להשגיח על הכלב בשעת טיול, להוליך אותו ברצועה, ואף לשים על הפה זמם.  חשוב לאסוף את צואת הכלבים משטחים ציבוריים ולהשליכם לפח אשפה, ובכך - לתרום לצמצום מספר מקרי ההדבקה בתולעת הפארק.

מצבנו באיזור נהריה - ומדיניות הטיפולים המונעים.

עם התפשטותה של המחלה בשנים 1990-2005, זוהו מקרים בודדים בנהריה וסביבתה.  בשנים האחרונות כמעט ולא נמצאו מקרים חדשים דבר המצביע על ירידה בנגיעות או על הצלחתם של הטיפולים המונעים.  ההמלצה הגורפת היא לטפל בכלבכם ב 4 זריקות לשנה דבר שלחלוטין יחסוך ממנו את הסיכון להנזק מהמחלה.  יש לזכור כי עלות הטיפול השנתית היא כ 300 ש"ח, דבר שלא כל אחד מוכן להשקיע בכלבו.  המלצתנו היא שאם מדובר בכלב שתוחב את אפו ומלקק כל מה שזז, ואין ביכולתכם (או רצונכם....) למנוע זאת - יש להעדיף טיפול מונע.   מי שכלבו נמצא רב הזמן בבית, יוצא  מעט עם רצועה ולא ניתן לו ללקק/לטעום מכל דבר בחוץ - אפשר לקחת סיכון מחושב ולא לבצע טיפולים מונעים.   כל שאר הכלבים - שמבטאים התנהגות כזו או אחרת - יש לבצע טיפולים מונעים ע"פ החלטת הבעלים.